Studenti STEM a technických oborů? Notebooky s Nvidia GeForce RTX jsou ideální pomocník

0
Notebooky s Nvidia GeForce RTX 3000 ve studiu STEM 1600
Notebooky s Nvidia GeForce RTX 3000 ve studiu STEM
-
Zdroj: Nvidia

Grafické karty Nvidia GeForce RTX 3000 zdaleka nejsou jen na hraní.

Notebooky se samostatnými grafickými kartami Nvidia GeForce RTX 3000 jsou žádaná výzbroj pro všechny hráče her, ale výkon a schopnosti těchto GPU jdou mnohem dál než do světa zábavy. Nedocenitelné jsou také pro studenty technických a vědeckých oborů, kteří se budou setkávat s mnoha programy náročnými na výkon, v nichž má výkonné GPU rozhodující roli v tom, jak dobře a rychle potřebné úkoly a činnosti počítač zvládne.

Schopnosti GPU jsou často probírané v souvislosti s kreativními činnostmi a tvorbou obsahu, ale stejně tak je potřebujete při práci v inženýrských, technických a vědeckých studijních oborech, někdy označovaných zkratkou STEM. Patří pod ně vedle věd a matematicky i strojírenství a elektrotechnika, stavitelství a architektura – v nichž je asi propojení GPU akcelerace s prací v softwaru typu CAD, který je denním chlebem těchto odvětví, dobře známé.

Strojírenství, architektura a CAD

Grafiky GeForce dokážou akcelerovat například SolidWorks, přední software pro CAD a modelování široce používaný zejména pro strojírenské aplikace, nebo ANSYS Discovery, další důležitý nástroj pro návrhy, modelování a simulace nejrůznějších mechanických, konstrukčních a elektrických zařízení včetně fyzikálního modelování.

Solidworks
V CAD softwaru SolidWorks přináší GPU Nvidia RTX 3000 masivní zrychlení zobrazení

Laptopy s grafikou Nvidia jako GeForce RTX 3060 nebo RTX 3080 mohou zrychlit vykreslování v SolidWorks až 20× proti běžným notebookům. A v ANSYS Discovery může být práce až 4× rychlejší.

ANSYS
ANSYS Discovery: vysoký výkon pro simulace a modelování díky GeForce RTX 3000

Ale akceleraci na GPU Nvidia GeForce RTX 3000 lze využít i v dalších CAD aplikacích, třeba PTC Creo, Rhino 7 nebo z oblasti architektury a stavitelství v široce používaných CAD programech Autodesk Revit, Bentley MictoStation nebo Enscape.

nvidia geforce rtx ampere notebooky ilustrace 1600
Notebooky s grafikami Nvidia GeForce RTX 3000

Vyberte si: Výkonné notebooky s grafickými kartami Nvidia GeForce RTX 3000.

Simulace ve vědě

Ale výkonné výpočty mají místo i na více vědecky zaměřených oborech, ve fyzice, matematice a přírodovědných odvětvích, kde vás mohou potkat úlohy typu fyzikálních simulací. Ty vyžadují mnoho výpočetních zdrojů, které dnes pro jednotlivce poskytuje právě moderní GPU, jež tyto aplikace účinně akceleruje.

MATLAB
MATLAB: nejpoužívanější nástroj pro numerické vědecké výpočty a programování

Grafiky GeForce jsou užitečné i pro obecnější matematické úlohy a numerické výpočty, například v široce využívaném softwaru MATLAB, standardu pro vědecko-inženýrské výpočty a na takové výpočty orientované programování. Notebook vybavený například grafickou kartou GeForce RTX 3060 může v MATLABu být víc než 3× a s GeForce RTX 3080 dokonce až 5× rychlejší než běžný laptop.

Datová věda, o umělé inteligenci nemluvě

Podobně je akcelerace na GPU velmi užitečná i pro simulace v jiných oborech (například ekonomii). A samozřejmě také pro studenty informatiky, například datové vědy, kde výkonná GPU Nvidia GeForce RTX dovolují rychleji zanalyzovat velké datové sady. Nebo umělé inteligence a strojového učení, pro níž jsou GPU Nvidia GeForce takřka dělaná a jde oblast, kde je dnes uplatníte možná nejvíce ze všech oborů.

TensorFlow
TensorFlow: Nvidia GeForce RTX 3000 diametrálně zlepší výkon, který pro práci s umělou inteligencí máte

Studenti pracující s umělou inteligencí dostanou prvotřídní podporu vývoje pomocí nástrojů PyTorch nebo TensorFlow standardně používaných pro AI vývoj, samozřejmostí je i podpora dalších používaných technologií jako Windows ML nebo MxNet, kde jsou všude GPU Nvidia s akcelerací pomocí technologie CUDA standardem. GPU Nvidia GeForce RTX jsou ale užitečná také třeba pro datovou vědu v softwaru RAPIDS nebo pro statistické analýzy dat pomocí programovacího jazyku R.

RAPIDS
RAPIDS: Nvidia GeForce RTX 3000 diametrálně zlepší výkon, který pro práci s umělou inteligencí máte

3D vizualizace

Akcelerace na grafikách GeForce RTX 3000 ušetří hodiny drahocenného času i při práci s nejrůznějším vizualizačním a renderovacím softwarem, na který je jejich grafická architektura s podporou ray tracingu přímo dělaná. Mohou to být výše zmíněné architektonické aplikace, nebo třeba LumenRT, ale i obecněji zaměřený Blender, v kterém můžete využít množství existujících tutoriálů a návodů.

Notebook s kartou GeForce RTX přirozeně poslouží i v práci na pomezí nebo přímo se týkající herní grafiky a 3D vizualizace, jako jsou enginy Unity a Unreal Engine, které GPU GeForce RTX 3000 přirozeně dokážou prvotřídně využít. Přitom se ale dnes již využívají i pro další produkční účely jako jsou komerční vizualizace, zdaleka tedy už nejde jenom o oblast her.

Studium i kariéra poté

Studenti, kteří se věnují nebo teď začínají věnovat některému z těchto oborů, začnou obvykle dříve nebo později sami pracovat se softwarem a úlohami, které se v těchto oborech provozují v praxi, což znamená také výše zmíněný náročný software a výpočty – ať už půjde o domácí úkoly, seminární práce nebo důležité závěrečné projekty, disertační práce a podobně.

STEM aplikace 1
Software a nástroje akcelerované na GPU, používané při studiu STEM i v praxi

Vybavenost moderním výkonným GPU Nvidia GeForce RTX může při práci na různých studentských (ale později i pracovních) úlohách značně ulehčit díky velké úspoře času, kterou dokážou výkonná GPU realizovat. Grafické karty Nvidia GeForce RTX umožňují i do snadno přenosného notebooku vměstnat velmi dobrý výkon ve velkém množství důležitých aplikací a v oboru používaných softwarech, s nimiž studenti oborů STEM přijdou do styku.

Přitom ale notebook s GeForce RTX 3000 poslouží perfektně i na zábavu, hraní nebo tvorbu a koníčky, takže nemusíte řešit, zda byste měli peníze investovat tak, aby vám počítač pomohl se studiem a oželet vyžití ve volném čase. Výkon grafik Nvidia slouží současně pro obojí.

Vyberte si: Výkonné notebooky s grafickými kartami Nvidia GeForce RTX 3000.

Špičková kolaborace na dálku

Grafické karty GeForce RTX 3000 v noteboocích ideálních pro studenty cestující mezi domovem, univerzitou a třeba i kolejí nebo privátem ale nenajdou využití jenom při samotné práci nad vědeckými nebo inženýrskými úlohami.

Nvidia Broadcast App verze 1.3
Nvidia Broadcast App verze 1.3 (Zdroj: Nvidia)

Zvlášť dnes také vyniknou prvotřídní schopnosti při kolaboraci a komunikaci. GPU Nvidia GeForce RTX umožňují využít špičkové nástroje Nvidia Broadcast pro vylepšení telekomunikace prostřednictvím počítače, kdy můžete i v hlučném prostředí potlačit rušení z okolí a pracovat tak vzdáleně prakticky odkudkoli. I videokonference se zapnutou kamerou nejsou problém, protože Nvidia Broadcast dokáže vyčistit také obraz a použít virtuální pozadí místo kolejního pokoje nebo studovny nebo klidně i parku nebo autobusu.

Next-gen technologie Nvidia Omniverse

Skoro pohled do budoucnosti kolaborace v technických oborech je pak technologie Nvidia Omniverse, která ale vlastně tuto budoucnost přináší už teď. Omniverse vytváří sdílené prostředí pro technický design, modelování, návrh a 3D simulaci, v němž lze vzdáleně spolupracovat s mnoha kolegy prakticky tak snadno, jako při kolaborativním editování online dokumentu.

NVIDIA Omniverse for Developers cropped
NVIDIA Omniverse

Jaký je potenciál, Nvidia ve spolupráci s BMW předvedla v demu rozsáhlé simulace futuristického technologického provozu, postavené na technologii Omniverse, v němž mohou inženýři virtuálně pracovat v kompletní automobilové lince BMW.

V této vizi se snoubí technologie 3D grafiky a simulace, virtuální reality, ale i umělé inteligence a robotiky, vše založené na akceleraci na výkonných GPU.

nvidia geforce rtx ampere notebooky 1600
Notebooky s grafikami Nvidia GeForce RTX 3000)

Velký výběr výkonných notebooky s grafickými kartami Nvidia GeForce RTX 3000 si můžete prohlédnout na Alza.cz.

Studenti STEM a technických oborů? Notebooky s Nvidia GeForce RTX jsou ideální pomocník
Ohodnoťte tento článek!
1.1 (22.86%) 7 hlasů