Stvořený pro hráče. Našlapaný Nvidia Shield Tablet se bude prodávat i v Česku

0

O tom, že Nvidia uvede další konzoli Shield, se šušká už několik měsíců. Podle posledních zpráv už ale konzole neměla mít tvar gamepadu s integrovaným displejem, ale být čistě tabletem. Včera firma všechny spekulace uťala. Uvedla Shield Tablet a původní konzoli přejmenovala na Shield Portable.

Shield Tablet není nástupcem Shieldu (Portable), ale doplněním

Zatímco té původní se změnil jen název, Shield Tablet má nový formát i vnitřnosti. Tablet dostal 8″ IPS displej s rozlišením 1920 × 1200 px. Podobně jako u tabletu Tegra Note 7 musíme i zde počítat s trochu většími rozměry. Při orientaci na šířku totiž po stranách najdete stereo reproduktory a také dva bassreflexy. Už TN7 zněla na tabletové poměry velmi dobře, ani zde bychom se neměli obávat. Oproti předchůdci zde najdeme citlivější dotykovou vrstvu DirectStylus 2 s dvakrát rychlejší odezvou. Stylus je znovu součástí balení,

Pod kapotou se nachází čipset Tegra K1 se čtyřjádrovým procesorem Cortex-A15 (2,2 GHz) a 192jádrovou grafikou Kepler. Operační paměti je „jen“ 2 GB, úložiště bude 16GB (varianta s Wi-Fi), nebo 32GB (verze s 3G/LTE modemem). Nechybí slot pro microSD, na které umí Nvidia ukládat některé hry a aplikace navzdory omezením v Androidu 4.4, na kterém Shield Tablet běží.

Jak ukazuje řada testů NotebookChecku, Tegra K1 ukazuje záda předchůdci Tegře 4 v původním Shieldu i konkurenčnímu Snapdragonu 801 a novějšímu 805. Grafický výkon je oproti čipu Adreno 330 ve Snapdragonu 801 (používají jej LG G3, Galaxy S5, Xperia Z2 i HTC M8) až trojnásobný. Ve srovnání s Adrenem 420 ve Snapdragon 805 je Tegra K1 v některých testech téměř dvojnásobně rychlejší. I procesorový výkon je vyšší. V závislosti na benchmarku Snapdragon 805 ztrácí 7 až 58 % výkonu, Snapdragon 801 pak 16 až 84 %.

Nvidia Shield Tablet
Nvidia Shield Tablet

Zbytek výbavy už je standardní. Tablet má vepředu i vzadu 5Mpx foťák, Na těle kromě sluchátkového výstupu a microUSB najdeme i obrazový výstup microHDMI. Wi-Fi má sice dvě anténa MIMO, ale podporuje jen starší standardy 802.11a/b/g/n, nikoliv čerstvý 802.11ac. Bluetooth 4.0 je samozřejmostí, stejně tak podpora GPS/Glonass. Uvnitř se nachází 19,75Wh akumulátor, se kterým prý tablet vydrží až 10 hodin přehrávání videa. Kromě větších rozměrů 221 × 126 × 9,2 mm musí uživatelé počítat i s vyšší hmotností (390 g).

Gamepad tentokrát zvlášť

U původního Shieldu si Nvidia zakládala na povedeném gamepadu a asi nejvíc se zasadila o to, že tvůrci her přidávali k dotykovému ovládání také možnost používat speciální ovladače. Shield Tablet je sice o integrovaný gamepad ochuzen, ale ovladač si můžete dokoupit zvlášť.

Nvidia Shield Wireless Controller
Nvidia Shield Wireless Controller

Překvapivě se nepřipojuje kabelem ani přes Bluetooth, ale pomocí rozhraní Wi-Fi Direct. Od něj si firma slibuje lepší výkon, kratší odezvy a více funkcí. Součástí gamepadu je totiž i integrovaný mikrofon, zdířka pro sluchátka nebo touchpad. Kromě toho obsahuje i dvě analogové páčky, směrový kříž, čtyři akční tlačítka, dva triggery, dva bumpery, kolébku hlasitosti, androidová tlačítka domů a zpět + další čudlíky.

Mikrofon slouží k hlasovému ovládání, Američané tak například mohou říci, ať Android spustí konkrétní hru. Touchpad a systémová tlačítka zase pomohou v navigaci, protože tablet bude nejspíš ležet někde u televize a vy budete sedět na pohovce s gamepadem. K jednomu Shieldu bude možné zapojit až čtyři gamepady.

Hry pro Android i Windows

Jak už bylo řečeno, na Shield Tabletu běží poslední Android 4.4 (přislíbena aktualizace na Android L). O aktualizace se stará sama firma a musíme dodat, že v případě původního Shieldu a Tegry Note chystala updaty rychleji než ostatní výrobci, kteří nejsou přímo závislí na Googlu (Nexusy, Motoroly Moto a Google Play Edice).

Už od vydání Tegry 2 Nvidia spolupracuje s herními studii na optimalizaci mobilních titulů. Díky tomu vypadají mobilní hry o kus lépe, na Tegrách jsou navíc doplněny o další detaily a efekty. Pro Shield je už optimalizováno přes 400 her, pro nový čip Tegra K1 jich bude 11.

Letos navíc sama firma portovala spolu s Valve pecky Half-Life 2 a Portal. K tomu přidá i předělávku plošinovky Trine 2 (bude předinstalovaná na Shield Tabletu), podílela se také na onlinovce War Thunder puzzlu Talos Principle.

Android také doplní o další aplikace a služby. Předinstaluje zápisníky JusWrite a Evernote, čtečku Adobe Reader, fotoaplikaci Camera Awesome. Pasivního stylusu bude umět využít služba pro rozpoznávání znaků a také vlastní aplikace Dabbler sloužící k malování virtuálními vodovými a olejovými barvami.

Hlavní devízou je ovšem herní ekosystém. Kromě aplikací upravených speciálně pro Shield můžete na gamepadu ovládat také aplikace určené původně pro dotykové displeje. Slouží k tomu Mapper a jeho komunitou tvořené profily pro jednotlivé tituly. Aplikace Shield pak funguje jako centrum herních novinek a rozcestník do Play Storu, odkud můžete stahovat kompatibilní a optimalizované tituly.

Shield Tablet si však poradí také s hrami pro PC. Ty ale fungují na principu streamingu. Hra ve skutečnosti běží na vzdáleném počítači a do tabletu pouze míří obraz a zvuk, zatímco opačným směrem jdou ovládací povely. Na západě USA takto funguje cloudová služba Grid, do které jsou zapojeny superpočítače. Doma ale spíš oceníte Gamestream, který zpřístupní hry z vašeho PC s grafikou GeForce GTX. Na progaming to kvůli horším odezvám není, ale stejně je s tím zábava.

S hrami souvisí i služba Shadowplay, která slouží k ukládání screenshotů a gameplay videí. Shield Tablet je navíc prvním tabletem, který umí streamovat hraní v reálné čase do populární sítě Twitch.

Hry se nemusí zobrazit jen na displeji tabletu. Pokud zařízení pomocí microHDMI připojíte k televizoru, začne se na něm zrcadlit obraz, navíc chytře očesaný o ovládací lišty Androidu. Movitějším se bude hodit také přehrávání 4K videa.

 

Konečně i v Česku

U svých předchozích mobilních zařízení Nvidia upřednostňovala USA, Kanadu nebo Británii. Do jiných zemí se Shield ani Tegra Note 7 buď nedostaly vůbec, nebo až se zpožděním. Shield Tablet se prý ale dostane do širší distribuce i v Evropě. Základní 16GB verze bude stát 299 dolarů, gamepad bude za 59 dolarů a kryt/stojánek za 39 dolarů.

Do Česka se podívá už v září. Exkluzivním prodejcem bude Alza. Tablet už má v předprodeji za 7999 Kč, v ceně je i zmíněný kryt. Gamepad stojí 1349 Kč.

Fotogalerie

 

 

Zdroj: Nvidia

Ohodnoťte tento článek!