Štvou vás velké skříně? Je zde highendové herní PC velké jako Xbox

0

Stavíte-li počítač na hraní, musíte kvůli rozměrům komponent a jejich chlazení většinou sáhnout po rozměrných skříních ATX. Ovšem s trochou snahy lze Core i7-3770K a grafiku Nvidia GeForce GTX 680 dostat i do skříně vpravdě kompaktní – jen o málo větší, než je herní konzole. Něco takového se podařilo firmě Falcon Northwest s herním počítačem Tiki.

Tiki lze vybavit čtyřjádry architektury Ivy Bridge, včetně Core i7-3770K. Sekunduje mu grafická karta Nvidia, vybrat si lze z GeForce GTX 560 Ti, GTX 670, nebo GTX 680. Skříň je vysoká zhruba 33 cm a z čelního pohledu je široká toliko 10 cm. Protože by jinak byla značně vratká, dodává k Tiki výrobce tříkilový žulový podstavec. (To potěší ty, kdo mají nepříjemný pocit, že se jim z počítače stává domácí modla.)

Kompaktní herní PC Falcon Northwest TikiKompaktní herní PC Falcon Northwest TikiKompaktní herní PC Falcon Northwest Tiki

Napájení obstarává 450W zdroj SilverStone s bronzovou certifikací 80 PLUS. Pokud vás zajímá, která základní deska se uvnitř skrývá, vězte, že jde o P8Z77-I Deluxe od Asusu. V základní konfiguraci dostanete 8 GB paměti, maximum je pak 16 GB (mini-ITX desky mívají jen dva sloty).

Prostorové řešení skříně je poměrně pozoruhodné. Základní deska je vzadu dole, pochopitelně svisle. Radiátor vodního chlazení je v bočnici přímo nad procesorem a horký vzduch je rovnou ventilován ven mřížkou. Grafická karta je pak osazena v riseru, takže stojí paralelně nad základní deskou. Odpadní teplo odchází jak zadní stranou skříně, tak jejím vrškem. Napájecí zdroj se pak podle všeho nachází vepředu dole a vyfukuje do strany. V bočnici je pak ještě nasávací otvor pro přívod vzduchu ke grafické kartě.

Kompaktní herní PC Falcon Northwest TikiKompaktní herní PC Falcon Northwest TikiKompaktní herní PC Falcon Northwest TikiKompaktní herní PC Falcon Northwest Tiki

V přední části se také nachází prostor, v kterém lze nad sebe svisle osadit tři disky – dva velikosti 2,5″ a jeden standardní. To nahrává možnosti vytvořit pole RAID z rychlých SSD a pro data použít standardní plotnový disk. Svisle je také osazena optická mechanika (volitelně Blu-ray) s vkládáním typu slot-in. Disky se však do počítače strkají nikoliv zpředu, ale svrchu. To působí svěže, nicméně asi bude dobré dávat pozor na prach. I ostatní ovládací prvky (jakož i konektory pro audio a USB) jsou na vrchní straně.

 

Falcon Northwest je obzvláště činorodý co se týče zakázkových vylepšení. Vybrat si můžete barvu skříně, podobu loga, ale také z jaké žuly bude kamenný soklík. Speciální nátěry (pěkně vypadají ručně malované dešťové kapky) však vyjdou na stovky USD. Ani výchozí konfigurace však není nic laciného, jak se můžete v konfigurátoru přesvědčit. Přijde na 1827 USD. Zřejmě tak ani nemá cenu příliš pátrat, zda u nás lze Tiki sehnat. Zajímavé uspořádání skříně by však mohlo poskytnout inspiraci tuzemským činorodým kutilům.

Zdroj: Falcon Northwest

Ohodnoťte tento článek!
Pokrývač aktuálního dění v PC hardwaru pro Cnews.cz * * * Má rád: sranda, levný hardware, x86, nemoderní umění, slušnost, ekologie, Tolkien * * * Nerád: trollové, nespravedlnost, snobí hardware, prosciutto * * * Očkovanej a vděčnej doktorům.