Stvrzeno: GlobalFoundries přebírá továrny a polovodičové know-how IBM

0

To, že IBM po výrobě serverů s procesory x86 opustí také oblast výroby čipů, jsme zde již několikrát probírali, jak se k tomuto tématu postupně vynořovaly neoficiální zprávy. Tento týden nicméně tečka za polovodičovým byznysem „velké modré“ dostala oficiální podobu: firma s definitivní platností končí s provozem vlastních továren a přenechá je společnosti GlobalFoundries. Ta v nich bude pro IBM vyrábět procesory Power a navíc s nimi převezme i významný objem duševního vlastnictví spojeného s těmito technologiemi.

IBM se s výrobní divizí dostalo do prekérní situace. Vývoj procesů a provoz továren totiž s postupující komplexitou stojí čím dál více peněz, sama firma ale neprodukovala dostatek čipů na to, aby tyto náklady ustála. Zároveň ale na výrobní větvi IBM závisí produkce procesorů Power pro serverové „velké železo“, vyžadující ty nejmodernější procesy. Jediné, co tedy IBM zbývalo, bylo najít pro své továrny nového majitele mezi jedním z velkých hráčů, kteří mají dost kapacit a zákazníků na to, aby polovodičové závody ve zbrojení dále zvládli. Těch je za poslední dekádu čím dál méně a po tom, co (údajně) neuspěla u Intelu a TSMC, zbyly jako kandidát právě závody GlobalFoundries, vzniklé odštěpením od AMD (a spolknutím další výrobny Chartered Semiconductor).

 

GlobalFoundries dostane továrny, IP a 1,5 miliardy USD

To, že GlobalFoundries přebírá továrny v East Fishkill (USA, stát New York) a Essex Junction (USA, Vermont), tento týden oficiálně stvrdily obě společnosti. Paradoxně nedochází k prodeji továren v pravém slova smyslu. Pod tlakem okolností a skutečnosti, že tato divize je prodělečná, naopak GlobalFoundries za převzetí a následný výrobních prostředků IBM dostane finanční kompenzaci ve výši 1,5 miliardy splatnou během následujících tří let. Pro IBM může obchod vypadat poněkud nevýhodně, na druhou stranu si tím nejspíš smluvně zajistila, že GlobalFoundries zajistí do budoucna výrobu procesorů Power. IBM se naopak zavázala, že bude služeb GlobalFoundries využívat exkluzivně po dobu deseti let, a to pro 22nm, 14nm a 10nm proces.

Interiér polovodičové továrny IBM v East Fishkill (Zdroj: semiconductor-technology.com)
Interiér polovodičové továrny IBM v East Fishkill (Zdroj: semiconductor-technology.com)

IBM si ponechalo vývojové týmy zabývající se základním výzkumem na poli polovodičové výroby, jejichž výsledky chce do budoucna dále zhodnocovat. Základní výzkum zřejmě IBM považuje na rozdíl od samotné výroby za lukrativní podnik, který by měl vynášet díky technologickému licencování. I v tomto ohledu by ale snad měla probíhat nějaká spolupráce a GlobalFoundries má mít k výsledkům výzkumu privilegovaný přístup. Kromě toho se ale ostatní duševní vlastnictví spojené s výrobními technologiemi dostává do rukou GlobalFoundries, která tak údajně shromáždila jedno z největších patentových portfolií v tomto oboru. Vyjma vědeckého výzkumu převezme GlobalFoundries rovněž většinu zaměstnanců továren.

Celá transakce se jako obvykle ještě musí dostat skrz schvalovací proces různých regulačních orgánů (jak jsme upozorňovali minule, je prý třeba vyřešit i otázku dodávek strategicky důležitých vojenských součástek, které IBM produkovalo, a jejichž výrobu USA nemusí „pustit do zahraničí“). Zatím tedy ještě není vše definitivně dáno, ačkoliv z pohledu obou společností už je dohoda uzavřena.

 

 

Know-how z IBM by mohlo GlobalFoundries posunout na špici oboru

Jaké z tohoto obchodu plynou perspektivy pro GlobalFoundries? Firma získává různé specifické zákazníky včetně IBM samotného a samozřejmě i nové výrobní kapacity, byť u těch je otázkou, zda mají konkurenceschopné provozní náklady. Dlouhodobě je zde ale hlavním ziskem šance využít know-how IBM k posílení vlastního technologického programu. GlobalFoundries v poslední době jakoby ztrácela dech v oblasti vývoje a výzkumu, což ilustruje fakt, že zrušila vlastní 14nm proces 14XMnahradí jej licenční technologií od Samsungu. Ovšem nyní, když se posílí „infuzí“ z IBM, by se GlobalFoundries mohla v konkurenci se Samsungem a dalšími hráči opět dostat na lepší pozici. Profitovat by z toho obratem mohlo AMD, které u firmy vyrábí svá CPU a APU.

IBM si tímto krokem do budoucna zajistilo, že bude mít kde vyrábět své highendové procesory, aniž by muselo (plně) krýt provozní a vývojové náklady výrobních linek. Zároveň tím plní svou strategii, která velí zůstávat jen v těch oborech, které jsou dostatečně lukrativní, a ty ostatní (jako výrobu PC a nyní i serverů) opustit. Finančně ovšem operace pro firmu nevychází příliš dobře. Přijde o peníze nejen kvůli zmíněné kompenzační platbě. Spolu s majetkem a příslušnými prostředky vyvedenými z firmy a také náklady na transformaci to dělá škodu vyčíslenou na 4,7 miliardy USD, které IBM odepíše z účetní hodnoty.

Logo společnosti IBM

Zdroje: IBM, GlobalFoundries

Ohodnoťte tento článek!