Superrychlých LCD s FreeSync přibývá. AOC AG251FZ také nabízí 240Hz panel

1

Chvíli to vypadalo, že monitory s FreeSync (tedy se systémem adaptivního obnovování obrazu založeným na standardu VESA Adaptive-Sync, který podporují Radeony) budou zaostávat v maximálních obnovovacích frekvencích za těmi s G-Sync (tedy systémem Nvidie pro karty GeForce). Tento měsíc se ale objevil první monitor s FreeSync, nabízející frekvenci 240 Hz, takže krok bude zřejmě srovnán. A toto LCD nezůstalo dlouho osamocené, nyní na trh přihází ještě jedno takové, pro změnu od firmy AOC. Snad se tedy dá doufat, že takových rychlých LCD bude jen přibývat.

Jde o model AG251FZ, který patří do herní řady Agon. Monitor má úhlopříčku 24,5 palců a rozlišení 1920 × 1080 bodů, technologie panelu je TN, což jako benefit přináší papírovou odezvu jen 1 ms, ale také známé nevýhody v podobě horších barev a horších pozorovacích úhlů. Patrně půjde o tentýž panel, jako v onom prvním 240Hz monitoru s FreeSync od BenQ. AOC udává i stejný papírový kontrast 1000:1 a jas podsvícení až 400 cd/m². To je regulováno neblikavě.

AOC Agon AG251FZ AOC Agon AG251FZ

Maximální frekvence je 240 Hz, jak už bylo řečeno, a tentokrát je explicitně uvedena i podpora FreeSync, respektive Adaptive-Sync. Interval, v němž monitor umí obnovovat adaptivně, není ve specifikacích uveden, je zde ale údaj obecně o vertikální frekvenci, což by mohlo být číslo které hledáme. Podporováno má být 48–240 Hz na DisplayPortu a zřejmě 50–146 Hz na DVI a HDMI. Zmíněné BenQ Zowie XL2540 umělo rozsah 48–240 Hz jak na DisplayPortu, tak přes HDMI 2.0, což by zde teoreticky mohlo být také, ale zatím bych pro jistotu počítal jen s DisplayPortem. Na tom by každopádně mělo fungovat i LFC, vyžadující, aby maximální frekvence byla 2,5× větší než minimální.

Monitor je vyveden v stojanu se všemi možnostmi nastavení – náklonu, výšky v rozsahu 13 cm i pivotem pro otočení. Možná je také montáž do VESA držáku. Vstupy jsou kromě DisplayPortu DVI, dvakrát HDMI (je zahrnuta i podpora MHL) a D-Sub. Monitor má 3W reproduktory, i čtyřportový rozbočovač USB 3.0 s podporou rychlejšího nabíjení připojených zařízení. Monitor má jinak i už obvyklé funkce jako snížení modrého světla, herní nastevení obrazu a také možnost zapnout režim se sníženým input lagem. V balení by také měl být ovladač QuickSwitch a podle fotografií je opět na monitoru věšák na sluchátka.

AOC Agon AG251FZ

 

AOC Agon AG251FZ by se měl podle oficiálních informací začít prodávat v lednu 2017, tedy do dvou měsíců. Oficiální cena je stanovená na 499 eur pro eurozónu a pro nás na 13 499 Kč (což v podstatě odpovídá). Reálně by to možná mohlo vyjít i na mírně menší částky, protože běžnější monitory AOC se u nás často objevují i za sumy pod oficiálně stanovenou úrovní.

Zdroje: AOC (1, 2)

Superrychlých LCD s FreeSync přibývá. AOC AG251FZ také nabízí 240Hz panel

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. 24″ display s TN technologiou za takmer 500eur? Ked si odmyslim este ten nevkusny „hracsky“ dizajn, tak ani tych 240Hz by ma nedonutilo opustit 60Hz IPS, ktore sa bezne pohybuju este v nizsej cene, co je teda slusny paradox. Vyrobcovia su ale uz tak nejak zvyknuty, ze hraci su ochotny platit za menej proste viac.