Supertablet Tango se k běžným smrtelníkům dostane už příští rok. Vyrobí jej LG

0

Tablet od Googlu, ale není to Nexus. Velká dotyková placka spadající do projektu Tango v tuto chvíli není určená pro spotřebitelský trh. Zatím má pouze oslovit vývojáře, aby ukázali, jak se dají využít prostorové senzory v praxi. Tango je teoreticky nejdokonalejším řešením pro indoor navigace.

Uvnitř budov nebo v podzemí GPS i jiné satelitní systémy selhávají, protože přijímače na družice nevidí. Google, Nokia nebo Samsung se pokoušely indoor navigaci řešit lokálními polohovacími systémy sestávajícími z Wi-Fi nebo Bluetooth vysílačů, které by plnohodnotně zastoupily satelity. Pokud telefon zachytí signál z minimálně tří vysílačů, dokáže vypočítat polohu.

 

Projekt Tango vyřadil vysílače ze hry. Prototyp tabletu a mobilu obsahují RGB, hloubkové a pohybové snímače, které dokáží sestavit 3D model svého okolí. Google v čerstvém videu říká, že navigace díky tomu neskončí u dveří, ale bude pokračovat i vevnitř.

Výkonný tablet Tango, který stojí 1024 dolarů, se ještě letos k vývojářům. Už příští rok si jej ale budete moci koupit i vy a snad i za nižší částku. LG přislíbilo, že v roce 2015 uvede Tango pro spotřebitele. Letos by to ještě nemělo smysl, protože nebudou aplikace. Do příštího roku ale mohou šikovní vývojáři využívat hloubkového snímání k lepší hrám s rozšířenou realitou, navigaci, virtuálnímu nakupování šatů i doplňků do omácnosti.

Velký potenciál má Tango i ve zdravotnických zařízeních. Dokážu si představit nevidomé, kterým bude podobný tablet nebo smartphone pomáhat při zdolávání překážek. A ti, kteří se bojí Velkého bratra, mají zaděláno na další konspirační teorie. Pomocí vozů pro Street View už Google dokáže vytvořit 3D snímky ulic, s armádou mobilů v terénu pak zmapuje i jinak nedostupné uličky nebo domácnosti.

Zdroj: The Verge

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

 1. Takže Excavatoru bude to AVX2 (AVX) asi tak ako VIA QuadCore CN-Rku 🙂

  Aspoň FMA3 „fused multiply–add“ majú už dávno naviac. Inak chcem sa opátať či Excavator bude podporovať inštrukcie pre transactional memory ako Haswell Transactional Synchronization Extensions (TSX)?

  Ešte si neodpustím troška z histórie k RNG aby maslo z vymoženosti nezožala Ivy Bridge. Je všeobecne známe, že mimo jednotek SIMD,  kryptografický koprocesor uvedla VIA do světa procesorů x86 jako první (VIA Padlock Security Engine) a s uvedením VIA C3 Nehemiah (stepping 3) 22.01.2003. „PadLock Data Encryption Engine: At its heart is an advanced Random Number Generator (RNG) that uses random electrical noise on the chip to securely produce random number values, and features a direct application level interface through a new x86 instruction“

  RNG – Random Number Generator. Inštrukcia pre prístup k RNG sa volá xstore. Od stepping 8 a neskôr VIA C7 Esther a VIA Nano Isaiah je generátor náhodných čísiel zdvojený.

  ACE – Advanced Cryptography Engine pre algoritmus AES sa volá xcrypt (resp. presne xcryptecb, xcryptcbc, xcryptcfb, xcryptofb).

  ACE mód CTR + počítanie Message Authentication Code (MAC).

  PHE – PadLock Hash Engine (SHA1, SHA256, SHA384, SHA512) – inštrukcia xsha.

  PMM – PadLock Montgomery Multiplier (inštrukcia montmul).

 2. „V praxi totiž nelze zkontrolovat, zda funguje správně a neobsahuje zranitelnosti“

  Lze kontrolovat správnost, jen není možné použít integrovanou kontrolu integrity, ale nutné vygenerovat množství čísel a ověřit jejich velikost a náhodnost. (Různé statistické testy) Stejný postup jako je ověření správnostu ostatních (P)RNG, včetně hardwarových.

  A mimochodem, ta úprava HW generátoru je čistě teoretická.

  Jinak typicky se nepoužívá hardwarový generátor samostatně, ale ještě se prožene přes softtware jako seed, protože HW má obvykle určitou tendenci snižující náhodnost.

 3. „Je nicméně třeba upozornit, že samotná podpora instrukcí nemusí znamenat, že budou mít v praxi výkonnostní přínos. Bulldozer například počítá instrukce AVX jako dvě 128bitové operace a v praxi tedy nedosahuje zrychlení oproti kódu s instrukcemi typu SSE.“

  AVX je sice u BD prováděna ve dvou 128bit operacích,ale v jednom cyklu, narozdíl od AVX u Jaguáru, který potřebuje cykly dva (double pumped) k vykonání AVX instrukce. Je ale pravda, že díky zdvojené pipeline v FPU je na tom Bulldozer s vykonávání SSE instrukcí velmi dobře. Jakmile bude mít XV 256bit FMAC, tak se výkon pěkně zvedne.