Surface Book 2 by měl být odhalen brzy. Měl by přijít o odnímatelný displej a bude levnější [spekulace]

Jistě víme to, že by Microsoft měl v blízké době odhalit nová zařízení z rodiny Surface. Podle zatím dostupných informací by ze svého hybridního laptopu měl udělat klasický laptop.

1
Surface Book
Surface Book (Foto: Microsoft)

Je to už rok a půl, co Microsoft představil první laptop z rodiny Surface. Od té doby ji stihl rozšířit o další typ zařízení, kterým je all-in-one Surface Studio. Již loni na jaře se spekulovalo o tom, že Microsoft prodlouží životnost stávajících zařízení Surface, resp. o několik měsíců posune oznámení nástupnických modelů. Chtěl počkat na nový hardware a na další velkou softwarovou aktualizaci, kterou dnes známe mj. pod jménem Creators Update.

Původně se očekávalo, že bychom letos na jaře mohli spatřit také Surface Phone, ale již v průběhu roku začalo být zřejmé, že se ho tak brzy nedočkáme. Osobně bych v tomto směru neočekával nic. Přesto se nějaké nové Surfacy patrně konečně blíží. Tablety nás už nejspíš nemají čím překvapit, protože u nich Microsoft po několika generacích vychytal většinu much. Co ale laptopy?

Surface Book 2: čerstvé informace

I jak čerstvé neoficiální informace naznačují, druhý Surface Book by překvapit opravdu mohl. (Poznámka: Podzimní malou aktualizaci Surface Booků nepovažuji za plnohodnotnou druhou generaci.) Za prvé DigiTimes tvrdí, že byla zahájena výroba nového Surface Booku, což naznačuje, že čekání je opravdu skoro u konce. Odhalen by s největší pravděpodobností měl být do několika týdnů.

To vlastně není příliš překvapivé. Mnohem zajímavěji zní informace, že by se Surface Book 2 měl zbavit hybridní podstaty svého předchůdce. Nadšenci a nadšenkyně po Microsoftu žádali laptop. Na podzim roku 2015 ho sice dostali, jenže měl pořád odnímatelný displej. Což sice ve své podstatě není nic proti ničemu, ale určité výtky se proti takovému řešení objevovaly.

https://www.youtube.com/watch?v=XVfOe5mFbAE

Někteří si stěžovali na tendenci laptopu přepadávat vzhledem k tomu, že je hardware naskládaný nikoli v základně, nýbrž v části s obrazovkou. Určité výtky směřovaly k mechanismu propojujícímu obrazovku a základnu. Lze pochopit, proč je první Surface Book takto koncipovaný, určitá skupina lidí by ale chtěla laptop, který je skutečně jen laptop – jen tak se zřejmě může stát nejlepším laptopem vůbec. Byl by bez kompromisů, jen by mírně popíral hybridní podstatu Windows 10.

Jsem osobně velmi zvědavý, jestli se tedy Microsoft vydá touto cestou, nebo uvede jak modely s odnímatelnou obrazovkou, tak bez ní. Microsoft už hybridní zařízení stejně má. Surface Pro funguje více jako tablet, lze k němu však připojit i klávesnici. Jenže mít dvě rodiny hybridů znamená, že si konkurují. I to je podle DigiTimes důvod, proč se Surface Booků v loňském roce prodalo jen půl milionu.

Opět raději zdůrazňuji, že toto číslo není oficiální a Microsoft sám prodeje nekomentuje. Druhým důvodem relativně nízké prodejnosti je cena. DigiTimes uvádí, že by s pevným spojením základny a displeje byla současně snížena cena zařízení. Připomínám, že první generace začínala na 1 499 dolarech. Jestli se zdroje uvedeného webu nepletou, měl by základní 13,5″ model druhé generace začínat na 1 000 dolarech.

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář