Surface RT možná ožije. Neoficiálně by mohl dostat nejen Windows 10 Mobile

0

Pakliže patříte k málu lidí, kteří si pořídili Surface RT, zbystřete, protože si se svým tabletem možná ještě zaexperimentujete a něco užijete. Daní za nižší cenu linie RT byl pomalý procesor architektury ARM, jenž ale také znamenal, že jste na tomto zařízení nemohli provozovat klasické desktopové programy. Se Surfacem RT se prostě počítalo jako s tabletem.

Microsoft oznámil, že Windows 10 na toto zařízení vůbec nedorazí. Rodová linie tohoto systému skončila. Jako cenu útěchy tak uživatelky a uživatelé obdrželi nový Start. Plus se některé prvky v moderním prostředí zakulatily. Co dál? Komunita by nebyla komunitou, kdyby na starší zařízení nezkusila napasovat nový systém.

Člověk s přezdívkou black_blob na fóru XDA-Developers zveřejnil zprávu, že na Surfacu RT experimentuje s Windows 10 Mobile. Což je vlastně jediný systém, kterého můžeme považovat za nástupce Windows RT, byť jde o nástupce nepřímého. Protože je na takovém zařízení desktop nedůležitý, osobně by mi nevadilo, kdybych na tomto stroji používal mobilní edici Windows 10.

Nová nabídka Start pro Windows RT
Ve Windows RT 8.1 Update 3 můžete zapnout neceloobrazovkou nabídku Start

Reálná použitelnost je v tuto chvíli věcí, kterou nemůžeme zhodnotit. Kdyby ale práce šly dobře a Desítky byly na Surfacu RT použitelné, dostal by tablet čerstvou krev. Vývojář na fóru uvedl, že objevil chybu v bezpečnostním prvku Secure Boot, jenž jinak znemožňuje nahrazení jiným operačním systémem. Za běžných okolností by nemohl být spuštěn. To je všechno, co víme.

Není toho moc, ale informace o přemožení Secure Bootu nám říká, že Windows RT můžeme teoreticky nahradit libovolným jiným systémem, nemusí jít jen o Windows 10 Mobile. Sám black_blob kromě zmíněných Desítek na zařízení experimentuje s Windows Phone. Pokud vývojář nenarazí na zeď, vytvoří časem univerzální ROM pro všechna zařízení s Windows RT.

To je ale hudba budoucnosti, o které nevíme jistě, zda ji uslyšíme. Případně jak budou smyčce skřípat. Alternativní systémy mohou např. padat. Navíc pokud Microsoft zjistí, v čem spočívá zranitelnost prvku Secure Boot, je pravděpodobné, že jej záplatuje a tím zavře dveře případnému vpádu alternativních systémů.

Zdroj: XDA-Developers via Neowin

Surface RT možná ožije. Neoficiálně by mohl dostat nejen Windows 10 Mobile

Ohodnoťte tento článek!