Surgeon Simulator 2013: Operuju, operuju… a najednou koukám…

0

Kardiochirurgie vypadá jako náramně jednoduchý a ještě zábavnější lékařský obor. Operace srdce, zvláště když se jedná o jeho transplantaci, je pouhou náhradou opotřebované komponenty. Něco jako výměna baterky v budíku nebo pytle na odpadky v koši. Ten starý prostě vyndáte a vložíte nový – záležitost na pět minut, když hodně.

Aby na kardiochirurgy nebylo pohlíženo jako na amatéry, kteří si vystačí s krátkým manuálem toho, co kam připojit, vznikl propracovaný simulátor transplantace srdce. V něm si můžete vyzkoušet, že ani samotná koordinace rukou nad otevřeným pacientem není vůbec jednoduchá. K dispozici máte klasickou výbavu každého chirurga – několik skalpelů, kleště, nesmí chybět pilka na hrudní kosti, a pokud by vás ruční pižlání omrzelo, můžete sáhnout po pilce elektrické.

Na začátek transplantace je třeba si k samotnému srdci pacienta proklestit cestu. Největší odpor většinou kladou žebra. Ty jdou však odstranit hned několika způsoby a je na vás, který zvolíte. Osvědčila se jak pilka, tak kladívko s ostřejším hrotem. Především zde se ukáže, jak jemné motoriky jste schopní – takové kladívko zaražené v plíci dokáže pacientovi pokazit celý den. Pod žebry už moc překážek není – plíce si odsunete stranou, popř. na chvíli odložíte na stůl a můžete se pustit do demontáže jednotlivých srdečních přívodů. Stačí pár pohybů skalpelem a všechny ty horní duté žíly, plicní tepny, aorty, komory a síně jsou na maděru. To však vůbec nevadí, srdce už stejně nefungovalo. Nakonec zánovní srdce z připravené krabičky vložíte do dutiny hrudní, o vše ostatní se již postará váš asistent. Operace se zdařila.

Surgeon Simulator můžeme doporučit třeba studentům medicíny. Ti si zde procvičí základní úkony, jakým transplantace srdce bezpochyby je. Pokud ale pohled na krev nebo rozmašírované vnitřnosti nesnášíte úplně dobře, této hře se raději vyhněte, zhruba tak sedmnáctikilometrovým obloukem.

Hra vznikla v rámci akce Global Game Jam 2013, na které měli vývojáři za úkol vytvořit hru během 48 hodin. Transplantace srdce je původní dílo, na Steamu je možné koupit za dvě stovky rozšířenou verzi, kde si zaoperujete ještě intenzivněji.

 

 

Ohodnoťte tento článek!