SurroundWeb: Microsoft ukázal 3D prohlížeč, který pokryje celý pokoj

0

Pamatujete na projekt IllumiRoom, který by hraní na Xboxu rozšířil z televizoru do celého obýváku? Výzkumné oddělení Microsoft teď využilo stejné techniky, která vás v pokoji obklopí webem. SurroundWeb je balík technologií pro 3D prohlížeč budoucnosti.

Na televizoru vám poběží hra, sport nebo zprávy, na okolních volných stěnách nebo na stole pak uvidíte další detaily: tabulku s pořadím, doplňující videa, tematické tweety apod. Cílem je propojit všechny obrazovky včetně mobilů a tabletů, aby ukazovaly jeden obsah.

SurroundWeb umí najednou obsloužit až 25 projektorů s rozlišením 1440 × 720 px. Hloubkový snímač Kinectu nejdříve oskenuje místnost a najde rovné povrchy, na které by se dalo promítat. Kinect může sloužit i k ovládání pomocí gest nebo dotyků. Jeden projektor totiž míří i na konferenční stolek, který se rázem promění ve velký tablet.

 

To není všechno, webové stránky také vidí a rozpoznají objekty. Pokud na stůl položíte láhev Coca-Coly, projektor k ní může vykreslit infoboxík se složením a počtem kalorií. A pokud bude systém znát váš zdravotní stav, teoreticky vám může říct, že byste to pít neměli.

Technologii bude možné použít také k reklamě, která bude reagovat na konkrétní předměty. Rozšířená realita může stejně dobře fungovat i v kuchyni. Na stěně uvidíte recept, na kuchyňské lince pak projektor označí, v jakém pořadí a množství strčit ingredience do mísy nebo hrnce.

Všechno je to zatím hudba vzdálené budoucnosti. Funkční prototyp slouží jen k demonstraci technologie, aby se vývojáři aplikací a webů mohli připravit na nové možnosti. V obýváku nebo kuchyni se však SurroundWeb jen tak neobjeví. Na to ještě musí projít evolucí projektory (když už jich může být v místnosti až 25) a také kamery.

Více informací najdete v této studii (PDF).

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. Ještě že mám vyšší model. 😀 I tak. Podobná aplikace na probuzení dvojpoklepem s hodinami je ke stažení na Storu.

    Aby se jim telefon neodemykal, nesmí si nechat pořád aktivovanou funkci vyšší citlivosti displeje, ale aktivovat si ji, až když ji opravdu potřebují. Nebo to nosit v pouzdru.