Švéd Johansson napsal 8,5 % všech článků na Wikipedii. Tvoří je za něj robot

0

Když má dobrý den, napíše i 10 000 článků. Celkově jich má na svědomí už 2,7 milionu, asi 8,5 % ze všech hesel na Wikipedii, která čítá 32,5 milionu článků v 287 jazycích. V lidských silách by takový autorský zápřah nebyl možný. Švéd Sverker Johansson to ale dokázal, protože si sám vyvinul robota, který wikihesla píše za něj.

 

Jeho zajímavý příběh přinesl list Wall Street Journal. Jde o experta na lingvistiku, ekonomii, částicovou fyziku a je také schopným programátor. Napsal proto robota jménem Lsjbot, který prochází všemožné spolehlivé databáze a jejich data dokáže přetavit v článek. Jsou to ale jen zkratkovitá hesla bez nápadu, typickým příkladem je například stránka věnovaná ptákovi s biologickým jménem Francolinus gularis. Česká Wikipedie by ji označila za pahýl.

Typický příklad článku, který vytvořil Lsjbot
Typický příklad článku, který vytvořil Lsjbot

Lsjbot umí sestavit tabulku s vědeckou klasifikací, k tomu uvést místa výskytu, stupeň ohrožení a původní zdroje. Pracuje se třemi jazyky: Johanssonovou švédštinou plus cebuánštinou a waray-waray, kterými se mluví na Filipínách, odkud pochází jeho žena. Zaměřuje se hlavně na exotické přírodní druhy.

 

Velká skupina ostatních Wikipedistů mu jeho práci kritizuje. Jsou tací, kteří nad články pracují i několik dní a jejichž výsledkem je detailní analýza daného problému. Proti tomu stojí krátká hesla sestavená automatizovaně. Johansson se ale brání tím, že ostatní autoři píšou jen o populárních věcech. „Zatímco tygři a sloni mají tucty příspěvků, červům a hmyzu se skoro nikdo nevěnuje,“ říká. Proto se jeho Lsjbot snaží o rovnováhu.

Rozhodně si přečtěte původní článek na WSJ, jsou tam i další informace o tom, jak Lsjbot dělá chyby a jak se Johansson potýká s kritikou ostatních.

Ohodnoťte tento článek!