Předškoláci by se měli více hýbat a méně civět na displeje, doporučuje WHO

0

Světová zdravotnická organizace vydala nové doporučení, které popisuje ideální denní rytmus pro zdravý vývoj dětí do pěti let. „Zlepšení fyzické aktivity, omezení sedavosti a zajištění kvalitního spánku u malých dětí zvýší jejich fyzické a duševní zdraví i pohodu a v pozdějším životě pomůže předcházet dětské obezitě a souvisejícím nemocem,“ říká doktorka Fiona Bullová z WHO.

Expertní tým organizace zpracoval studii ukazující, že správné návyky se dětem vštípí do hlavy a drží se jich i v dospělosti. Podle WHO kvůli důsledkům nedostatku pohybu zemře ročně přes 5 milionů lidí. Přes 23 % dospělých a dokonce 80 % adolescentů se hýbou méně, než by měli.

TIP: Šmoulové a další pohádky. Google v ČR spustil YouTube Kids

WHO doporučuje, aby děti do jednoho roku vůbec neměly přístup k obrazovkám. Neměly by ani déle než hodinu sedět nebo být nošeny vzpřímeně. Ideálně by si měly alespoň 30 minut denně hrát na podlaze v poloze na bříšku. A když už sedí, rodiče by jim měli číst nebo vyprávět. Děti do tří měsíců by měly spát nebo dřímat 14 až 17 hodin, starší pak 12 až 16 hodin.

Jedno- a dvouleté děti by se měly denně hýbat alespoň tři hodiny. Opět by neměly sedět více než hodinu. K obrazovce by se podle WHO měly dostat až dvouleté děti, ale ne na více než hodinu. Organizace doporučuje 11 až 14 hodin spánku.

TIP: Podle výzkumu 86 % českých dětí mohou na internet už v 7 letech

Děti ve věku tří a čtyř let se rovněž mají hýbat nejméně tři hodiny s tím, že alespoň jednu hodinu bude pohyb intenzivnější. Sezení by nemělo trvat déle než hodinu, stejný je i časový strop pro sledování televize/mobilu/počítače. Když už sedí, rodiče by jim opět měli raději číst nebo vyprávět. Ideální spánek u předškoláků má 10 až 13 hodin.

Předškoláci by se měli více hýbat a méně civět na displeje, doporučuje WHO
Ohodnoťte tento článek!
4 (80%) 4 hlasů