Žádné DVB-T2. Švýcarsko úplně zruší pozemní televizní vysílání

12
Švýcarsko
Valais ve Švýcarsku (zdroj: Heidelbergerin / Pixabay)

Zatímco v Česku i jinde v Evropě se momentálně řeší přechod pozemního vysílání na normu DVB-T2, ve Švýcarsku tyto starosti mít nebudou. Tamní telekomunikační úřad prodloužil místnímu veřejnoprávnímu médiu SRG licenci ke stávajícím frekvencím až do konce roku 2022. Tak dlouho je ale možná ani využívat nehodlá.

Mluvčí televize Edi Estermann řekl magazínu Golem.de, že přechod na DVB-T2 není v plánu a že postupně dojde i k ukončení DVB-T. SRG spravuje přes 200 vysílačů, terestriku v zemi ovšem sledují jen necelá dvě procenta domácností, která ji využívá především pro příjem na druhých nebo třetích přijímačích v domě. Vypnutím by se tak týkalo asi 64 000 z nich.

Většina Švýcarů má doma kabelovou televizi. Rozšiřují se též IPTV nebo OTT sítě a pro odlehlá horská místa bude vždy dostupný satelit. V Česku je na pozemním vysílání zavislá polovina populace.

Švýcarsko je po Norsku také druhou zemí, která vypne analogové FM rádio. Skandinávci již plně přešli na DAB+, v zemi helvétského kříže migrace proběhne mezi roky 2020 a 2024.

Žádné DVB-T2. Švýcarsko úplně zruší pozemní televizní vysílání
Ohodnoťte tento článek!
4.6 (92.38%) 21 hlasů

12 KOMENTÁŘE

 1. K tomu je ovsem potreba rict, ze vzhledem k horskemu terenu Svycarska jsou tam naklady na vybudovani a udrzovani pozemniho terestrialniho vysilani nekolikanasobne oproti CR a blizi se nakladum na budovani klasickych kabelovek.
  Logicky teda nelze s CR srovnavat.

   • Co to meleš Lukáši? V horách je jakékoliv vysílání na prd. Abys měl všude signál bys musel mít na každým kopečku vysílač. A ČR je docela placka co má hory okolo sebe a né jak slováci co mají hory uprostřed. Všechno to jsou technologie z dob prehistorie. Naprosto švýcary chápu, kdo chce telku ať si koupí satelit a příjem signálu si vyřeší sám. Než aby se přes nás všechny vysílaly gigawatty energie aby si děda kdesi v nějaké polomi pustil večer zprávy ubohé české televize.

   • Crha ma pravdu, aspon teda v te casti, ze i CR a Slovensko jsou neporovnatelne prave z duvodu geografie, jak zminil.
    Ale s tim Rakouskem je to zajimave, ikdyz mozne vysvetleni by bylo, v Rakousku je vetsina obyvatel koncentrovana v nizinach v severni casti. Ale treba to fakt dotahli na kazdy kopec a jedou na tom i v horach, to netusim. Ikdyz kdysi jsme s otcem jezdili pravidlene do Zell Am See – Kaprun (doporucuji) a matne si vybavuju, ze mistnim satelity hizdily baraky.

 2. Asi tam mají jiné kabelovky než tady u nás, ještě že nejsem v paneláku kde sundaly ze střech všechny terestrial antény a všude je nasrané UPC TV+Internet. Kamarádi se mi dost často svěřují, že už je nebaví hrát pořad ty každoroční hry na cenu s marketingovým oddělením.