Švýcarsko v roce 2016 uspořádá olympiádu pro kyborgy

0

První novodobá olympiáda se konala v roce 1896 v řeckých Aténách, první paralympiáda v roce 1960 v italském Římě a první „kyberlympiádu“ bude v roce 2016 hostit švýcarský Curych. Půjde o soutěž pro paralympioniky, kde technologický pokrok a pomůcky, které jim pomáhají bojovat s postižením, nebudou uměle limitovány, ale budou naopak výhodou. To je rozdíl oproti běžné paralympiádě, kde sportovní výbava musí splňovat přísné předpisy.

Cybathlon, jak se akce oficiálně nazývá, chce firmy a výzkumné laboratoře motivovat k tomu, aby vyráběly pokročilejší zdravotní pomůcky a robotické umělé končetiny. Soutěž pořádá Švýcarské národní kompetenční centrum pro výzkum robotiky (NCCR Robotics). Dalším cílem je kromě vývoje nových asistenčních systémů také osvěta veřejnosti o funkčnosti podobných technologií. Cybathlon zmiňuje i podporu zdravotně postižených, kteří se mohou setkávat v unikátních soutěžích.

 

Sportovci se utkají v šesti disciplínách. Lidé s protézou horních končetin změří síly v testech manuální zručnosti. Dráhu s překážkami budou muset ujít nebo uběhnout sportovci s protézami dolních končetin nebo celkovými exoskeletony. Vozíčkáři mají dráhu trochu jinou, musí projet dveřmi, měkkým pískem, přes schody apod. Na kulaté 200m dráze pojedou cyklisté, kterým budou pomáhat elektrické stimulátory svalů. Poslední soutěž je jen virtuální, lidé ochrnutí od krku dolů budou pomocí snímačů na hlavě ovládat závodníky v počítačových hrách.

Cybathlon proběhne 8. října 2016 v curyšském Hallenstadionu. Medaile dostanou sportovci i výrobci zařízení, se kterými ten který atlen vyhraje. Více informací o soutěži a pravidlech najdete na cybathlon.ethz.ch.

Zdroj: Motherboard

Švýcarsko v roce 2016 uspořádá olympiádu pro kyborgy
Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

 1. 100+ – 100 minut, 50 SMS, 150 MB dat za 249

  100 minut – 95 kc

  150 MB – 69 kc

  50 SMS – 50*1,25 = 62,5 kc

  spolu 226,5 kc.

  vysvetli mi niekto, preco sucet balickovych cien je nizsi nez cena dohromady (teda ta nemenitelna, kedy na mne operator zaraba viac, pretoze to nemusi byt presne podla mojich predstav). fakt na hlavu postavene.