Swiffy převádí Flash na HTML5. Jde mu to dobře

0

V Google Labs se včera objevil zajímavý nástroj Swiffy. Z názvu byste to neuhodli, ale umí převádět flashovou grafiku i aplikace do formátu HTML5. Poradí si přitom nejen s reklamními bannery, ale také náročnějšími věcmi. Swiffy a podobným nástrojům se věští budoucnost. Je to mezistupněm před tím, než Flash úplně zanikne. Přenese totiž současnou tvorbu i na nepodporované platformy. Typicky třeba iOS od Applu.

Swiffy umí importovat soubory formátu SWF, konkrétně podporuje některé části SWF 8 a ActionScript 2.0. Tedy starší formát Flashe 8, novinek z verzí CS3+ si zatím neužijete.

Swiffy
Had ve Flashi a vedle v HTML5

Pokud vlastní SWF nemáte, můžete vyzkoušet čtyři soubory v galerii Googlu. Převeden je obyčejný banner, rozsáhlejší animace a dvě hry – Had a Pong. HTML5 si řekne o více prostoru a stále není tak dobře optimalizován, má tedy větší nároky na systém než Flash.

Na Swiffy je zajímavé, že nepotřebuje zdrojové kódy Flash ve formátu FLA, ale poradí si s hotovými SWF. Protože využívá také vektorovou grafiku v SVG, potřebuje se svému běhu prohlížeč s jádrem WebKit (Chrome, Safari…), ale funguje i ve Firefoxu a částečně i IE9. Google prý zatím zvažuje, jestli Swiffy převede pod open source. V takovém případě by se mohl prosadit ve větším měřítku a možná i rychleji se vyvíjet. Adobe s tím prý problém nemá a je rádo, že se Flash dostane i na další platformy.

Swiffy převádí Flash na HTML5. Jde mu to dobře

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. Jeden postřeh. Všimli jste si, že čekáte tolik sekund, kolik je právě hodin? Právě teď od 10:00 do 10:59 budete čekat 10 sekund, večer od 20:00 do 20:59 už budete čekat 20 sekund. Zkuste si to.