Swypu na Symbianu je konec, nepomůže ani cesta zpět v čase

0

Pokud jste uživateli mobilního telefonu se systémem Symbian (jako já) a zvykli jste si pro psaní na dotykovém displeji používat Swype (jako já), tato zpráva pro vás nebude novinkou; je to ostatně necelé dva týdny stará záležitost. Pokud se vás Symbian netýká, můžete se při čtení alespoň zaradovat nad cizím neštěstím.

Pokud byste Swype náhodou neznali, pak vězte, že to je pro mne a mnoho dalších uživatelů jediný překousnutelný způsob, jak zadávat text do dotykového telefonu. Díky hardwarové klávesnici Nokie E7 na něm nejsem zas tak moc závislý, na zadávání kratších textů (úkolů do kalendáře, hledání Googlem, vyhledávání spojení MHD) je to pohodlnější než vysouvat velkou klávesnici. Být ale majitelem modelu N8 nebo jakéhokoliv jiného čistě dotykového, dne 25. listopadu 2012 bych byl nejspíš nepříčetný.

Of Bitches and Kill-switches

V onen památný den totiž Swype zahlásil, že „je k dispozici nová verze“ a odmítl fungovat, dokud nebude přeinstalován. To mě donutilo si vzpomenout na celou genezi Swype na platformě Symbian. Verze, kterou najdete v Ovi Store, je vám (a zároveň většině zeměkoule) k ničemu, protože podporuje jen několik vybraných jazyků. Český slovník lze doinstalovat pouze do verze 2.x, která je dostupná na Nokia Beta Labs. Ačkoliv nejnovější betaverze byla zveřejněna už před mnoha měsíci, finální na Ovi Store stále není. Zamířil jsem tedy na stránky Beta Labs. Namísto nové betaverze jsem tam našel pouze desítky nespokojených uživatelů, které postihl stejný problém.

27. listopadu si všimla i Nokia a vyvěsila následující update (předchozí poslední pochází z 11. července 2011):

„We have heard reports that the Swype Beta application (version 2.1) is not functioning at the moment in Symbian-based devices. While we are investigating the issue, we recommend you to download the Swype version 1.0 from the Store. We apologize for the inconvenience.“

Zatímco vývojáři Nokie „prozkoumávali“, uživatelé měli dávno jasno. Programátoři do Swype zabudovali kurvítko, které zamezí používání aplikace po 25. listopadu. Těžko soudit, zdali lze vinit Nuance, nebo Nokii. Finský výrobce, který by měl mít zájem na spokojenosti svých uživatelů, se každopádně k problému postavil dost laxně. Četli-li jste pozorně, víte, že „rada“ je nám platná asi jako mrtvému zimník, protože Swype 1.0 z Ovi Store funguje jen s angličtinou, francouzštinou, španělštinou a portugalštinou. Navíc nefunguje v režimu portrait a má další nedostatky, pročež betu používali i uživatelé hovořící privilegovanými jazyky.

Další posun, dá-li se to tak nazvat, přišel tento týden, 4. prosince. Tentokrát s nadpisem „Update from Swype“:

„Hey all,
Initially, we had planned on providing an official release for Symbian. However, there are a couple of blocking issues which prevent us from releasing an official public release. The good news is that we are currently working with Nokia to get another version of the Swype Beta up for Symbian.
Part of this update is to resolve some of the common issues many of you had been seeing on more recent versions of Symbian as well. Please note that it will take some time for us to implement these changes and release an updated version of the Swype Beta, we don’t have a clear timeline yet.
We thank you again for your patience and understanding.“

Stejný vzkaz najdete i na oficiálních fórech Swype. Co si z toho máme odnést? Nejspíš to, že ačkoliv Nuance zabudovali do Swype již zmíněné kurvítko a museli o jeho existenci vědět, začalo se kolem verze pro Symbian něco dít až v okamžiku, kdy Beta Labs a oficiální fórum zavalili naštvaní uživatelé. Možná si mysleli, že Symbian nikdo nepoužívá. Možná si mysleli, že Swype na Symbianu nikdo nepoužívá. Pochopit myšlenkové pochody zvráceného parchanta, který do svého programu zakomponuje omezení na systémové datum, je zřejmě nad mé mentální síly.

Jak Swype přivést zpět k životu

Zatímco se Nuance zaklíná blíže nepojmenovanými „blocking issues“, na internetu už najdete několik způsobů, jak Swype opět zprovoznit. Ke stažení je upravený instalátor, ten má ale v důsledku úprav neplatný certifikát (digitální podpis) a instalace tudíž proběhne jen na hacknutých telefonech. Druhý postup spočívá v manuálním přepsání DLL ve složce sys v paměti telefonu, přístup do této složky je ale opět možný jen na „jailbreaknutém“ telefonu. Pokud chcete jít touto cestou, stáhněte si nástroj ROM Patcher, samozřejmě na vlastní nebezpečí. Já osobně svůj telefon riziku zneprovoznění vystavovat nehodlám.

Někteří navrhují jinou možnost: cestu zpět v čase, po vzoru hrdinů seriálu Návštěvníci do roku 1984 (formou přenastavení data na telefonu). Dalšími alternativami jsou léta 1956 a 1928, což jsou jsou stejně jako 2012 roky přestupné a mají stejné dny v týdnu (tedy 1. ledna byla neděle). Swype tak bude opět fungovat, přijdete ale o naplánované události v kalendáři (respektive nepřijdete, ale telefon vám je připomene za 28 let). To by se asi dalo překousnout, pokud nejste extrémně vytížený manažer a nemáte v telefonu stovky jednání na příští týdny a měsíce. Pokud používáte synchronizaci s nějakým jiným nástrojem, máte smůlu. I kdybyste se ale obešli bez kalendáře, webový prohlížeč vás bude na každé stránce bombardovat chybovými hláškami o neplatných certifikátech, které zpravidla platí v roce 2012 plus mínus nějaký ten rok, v roce 1984 ale není platný žádný. Krom toho má asi moje E7 vadný časoprostorový kinetor, neboť se datum a čas po chvilce bez dohledu samovolně přenastavily na letní večer roku 1980.

Můžeme tedy buď jailbreakovat, nebo čekat, s čím se Nuance a Nokia vytasí. Mezitím můžete přemýšlet o tom, jestli se při dalším nákupu telefonu znovu svěříte do péče finského výrobce, který se na své zákazníky se symbianovskými telefony zvysoka vykašlal. Ještě že jsou Windows Phone v moci Microsoftu a Nokia má jen omezené prostředky, jak svým uživatelům znepříjemnit život (ale oni určitě na něco přijdou, pokud mezitím nezkrachují).

Ohodnoťte tento článek!