Synchronizujte, synchronizujte, synchronizujte

0

Touha synchronizovat data mezi dvěma počítači najednou určitě nakonec popadne každého uživatele, který mezi nimi často pendluje. Ruční přenášení v podobě flash (či objemnějších externích) disků není zrovna to pravé ořechové, po čase začne být dokonce frustrující a obtěžující. Proč dělat věci složitě, když to jde jednoduše a elegantně?

SugarSync Free Edition: dvě činnosti naráz

SugarSync nabídne za svou cenu (0 Kč) překvapivě mnoho: umožní synchronizaci dat mezi dvěma stroji zároveň, navíc bude všechna data zálohovat na svém serveru (úložný prostor 2 GB). Pro zprovoznění je třeba vytvořit si účet na www.SugarSync.com, což by neměl být výraznější problém.

Po tomto úkonu již nic nebrání tomu, abyste nastartovali aplikaci SugarSync. Přihlašte se, zvolte si název počítače, na kterém zrovna fungujete (včetně jeho ikonky). Následně zvolte z nabídky položku „Advanced setup“, kterážto vám umožní navolit si veškeré složky, které hodláte synchronizovat. Až budete s výběrem hotovi, stiskněte obligátní „OK“ a dokončete nastavení programu.

Program vás následně odkáže do svého správce souborů, který se bude podobat mému. Zvolením adresářů, které jste si navolili, a klepnutím na tlačítko „Share“ odstartujete kopírování na servery SugarSync.com. Na druhém počítači proběhne synchronizace automaticky okamžitě, pokud je první online, jinak se sesynchronizuje se serverem SugarSync.

Nadějnou aplikaci SugarSync si můžete pořídit i v placené verzi. Nejoblíbenější je údajně 60GB varianta za $99,99/rok, nejdražší poté 250GB za $249,99 ročně.

Stáhnout SugarSync | Cena: zdarma (2GB verze)

Windows Live Sync: zadarmo, avšak bez záloh

I společnost Microsoft myslí na sdílení dat mezi počítači, svůj nástroj nazývá Windows Live Sync. Hlavní odlišností oproti SugarSync je absence GUI, vše se ovládá přes webové rozhranní na adrese sync.live.com. K tomu, abyste mohli tento program používat, vám stačí pouhé dvě věci: nainstalovat software na oba počítače a zároveň se přihlásit přes své Windows Live ID (které můžete získat zde).

Jak jsem již nastínil, Windows Live Sync zcela postrádá schopnost uchování dat na svém serveru, díky čemuž musí oba počítače běžet zároveň. Jablíčkové uživatele by mohla zaujmout existence verze i pro Mac OS X, ačkoliv dle některých diskusí jsou s ní problémy na nejnovější verzi Snow Leopard.

Samotný program nabídne i něco málo z nastavení: nechybí možnost šifrovat přenos dat, automatické spuštění spolu se systémem zde naleznete také. Pokud jste schovaní za proxy serverem, nezoufejte, i s tímto si dodávaná aplikace dokáže s přehledem poradit.

Windows Live Sync je k dispozici zcela zdarma, avšak chybí-li vám možnost online zálohování, existuje projekt Windows Live Mesh, který se dosti podobá výše popsanému SugarSyncu. Zdarma dostanete 5 GB úložného prostoru a možnost zcela automaticky synchronizovat veškeré vybrané složky mezi počítači a mobilními zařízeními. Všemi se myslí i chytrými telefony postavenými na OS Windows Mobile, své pracovní dokumenty můžete tedy mít i na svém chytrém telefonu.

Stáhnout Windows Live Sync | Cena: zdarma

Xmarks: vaše bookmarky všude s vámi

Internetový prohlížeč je základním prostředkem bohatého fungování vašeho počítače. Ponechme nyní stranou věčné boje o to, který prohlížeč je nejlepší (žádný, každý má své mouchy) a zaměřme se spíše na prográmek Xmarks, který byl kdysi znám spíše pod názvem Foxmarks (původem pouze pro prohlížeč Mozilla Firefox), nyní si však tyká i s Internet Explorerem (a Safarim).

Instalace Xmarks je velice jednoduchá, vybrat si musíte jen z dvou dostupných verzí (plugin do Firefoxu či regulérní instalátor pro Internet Explorer). Vzhledem k tomu, že jsem si zvolil verzi pro IE, budu se věnovat pouze jejímu popisu (v případě Firefoxu musí být postup analogický). V nabídce IE „Nástroje“ vám přibyde nová položka, a to „Xmarks for IE“. Tu je třeba zvolit, projít registrací nového účtu a vše je de facto hotovo. Záložky se vám nahrají na server poskytovatele služby.

Pokud používáte jiný prohlížeč, nemusíte si zoufat. Opera dlouhodobě nabízí obdobnou funkcionalitu nazvanou Opera Link, která funguje naprosto shodně (vytvoříte si účet, zapnete synchronizaci, fungujete). Google Chrome by se měl časem stát dalším podporovaným prohlížečem služby Xmark (k dispozici je alfa verze), Google samotný se však nechal slyšet, že tuto službu bude podporovat nativně ve svém prohlížeči.

Ať tak či onak, zřejmě každý prohlížeč oplývá možností zálohování a synchronizace záložek. Stačí si jen vybrat.

Stáhnout Xmarks | Cena: zdarma

Ohodnoťte tento článek!