Synology se Asustoru nebojí a bude mít v Česku přímé zastoupení

0

Synology roste a podle Gartnerů je v NASech na prvním místě v růstu počtu prodaných kusů. Druhý je Netgear a QNAP až třetí. Podle vlastních slov dostává nějaký produkt Synology ocenění v recenzích každé dva dny (a to včetně našich, na obrázku vlevo nahoře).


 

Synology chystá v Česku také přímé zastoupení, tedy funkci produktového manažera přímo pro náš trh. Momentálně spadáme pod Německo (spolu s Rakouskem, Slovenskem, Polskem, Švývarskem a Tureckem). Další přímé zastoupení je kromě Německa momentálně jen v Anglii a Francii. Technická podpora (pět inženýrů) zůstane nadále v Německu, ale měla by se zlepšit rychlost odezvy.


 

Dobrou zprávou je postupné rušení přiložených CD, nejprve u modelu DS1513+ a postupně přibudou další. Už při prvnotní instalaci si NAS stáhne vše potřebné sám z webu. Optickou mechaniku má doma stále méně lidí, takže tohle je určitě krok správným směrem. Přes stále větší rozšíření cloudu vidí Synology svou budoucnost růžově: cloud totiž není podle nich dostatečně bezpečný, což se nedávno ostatně potvrdilo.


 

Chystá se nová verze operačního systému DSM 4.3. Jeho součástí je už delší dobu Package center (obdoba App Store), ze kterého si můžete přidat další aplikace do prostředí DSM. Momentálně jsou všechny zdarma, ale přibudou i placené aplikace – hovořilo se například o antiviru. Nenápadně byla zmíněná také chystaná aplikace pro stahování (a ukládání na NAS) videa z Youtube.

Tip: Synology DS213: špička pro domácí ukládání dat (recenze)

Zeptal jsem se na novou konkurenci Asustor, což je nově vzniklá značka vlastněná Asusem, která během velmi krátké doby přišla na trh s velmi povedenou řadou NASů. Podle některých zdrojů je Asustor složen z přeběhlíků ze Synology a QNAPu. Alex mi potvrdil, že v Asustoru pracuje jen jeden bývalý zaměstnanec Synology, který ale odešel před několika lety, zbytek lidí pochází z QNAPu. Synology momentálně nepovažuje Asustor za konkurenci a spíše se pousmívá nad okopírováním řady vlastních funkcí.

 

Je pravdou, že Asustor zatím nemá v NASech obsaženy některé náročné funkce, nicméně já bych se být Synology trochu bál. To co Asustor dokázal během několika měsíců je obdivuhodné a za dalšího půl roku může dohnat i zbytek, zvlášť když má v zádech silný Asus.

HDMI ne, video chceme streamovat přes síť

V souvislosti s Asustorem jsem se zeptal, zda se Synology nechystá uvést nějaký NAS s výstupem HDMI a integrovaným HD přehrávačem (první s tím přišel QNAP). Synology se prý hodlá zaměřovat spíše na přehrávání videa po síti: tedy musíte mít aspoň trochu chytrou televizi, na kterou bude Synology v reálném čase transkódovat a streamovat video.

Díky transkódování odpadá problém s podporou formátů ze strany televize a snad i s titulkami. A co se týče populárního 2,5″ NASu DS411slim, tak jeho pokračování se stále nechystá. Všechny velké NASy ale podporují i 2,5″ disky přes redukce.

Hlavním partnerem Synology v Česku je společnost Kobe

 

Ohodnoťte tento článek!