T-Mobile a Vodafone jdou proti O2. Nechtějí mu dovolit spustit další síť LTE

1

O2 v létě požádalo Český telekomunikační úřad o zavedení technologické neutrality na frekvenční pásmo 450 MHz. Díky němu by operátor mohl vyměnit letitou technologii CDMA za modernější LTE. Novější technologie umí efektivněji využít šířku pásma a nabízí i více funkcí.

A to vadí konkurenci. T-Mobile a Vodafone v rámci veřejné diskuze doporučují ČTÚ, aby žádosti O2 nevyhověl. Pokud by totiž O2 spustilo LTE v pásmu 450 MHz, získalo by velkou výhodu. S takto nízkými frekvencemi lze snadno pokrývat velká území. Operátoři si nepřejí, aby O2 získalo takovou výhodu pouhým úředním rozhodnutím a požadují, aby v případě zneutralizování pásma ČTÚ rozjelo novou veřejnou aukci.

Pokrytí CDMA sítě O2
Pokrytí CDMA sítě O2 (zdroj: O2)

Kmitočtové úseky, které jsou předmětem technologického zneutrálnění, jsou svými vlastnostmi šíření signálu naprosto výjimečné. Právě pro tuto technologickou výjimečnost, které nemůže konkurovat žádné jiné pásmo, tedy ani např. pásmo 800 MHz, se z přídělů rádiových kmitočtů v technologicky neutrálním pásmu 450 MHz stává podstatná konkurenční výhoda. Je proto nepřípustné, aby takovou konkurenční výhodu získali pouze někteří soutěžitelé na trhu na základě pouhého administrativního rozhodnutí, tedy bez řádného výběrového řízení,“ říká T-Mobile v připomínkovém řízení.

V situaci, kdy by bylo umožněno využití dotčeného úseku technologií LTE, bude nezbytné vyhlásit pro využití tohoto úseku výběrové řízení otevřené pro všechny zájemce,“ dodává shodně Vodafone. Úřad bude k připomínkám T-Mobilu a Vodafonu přihlížet. O rozhodnutí, zda žádosti O2 vyhovět, momentálně Rada ČTÚ jedná.

 

Pásmo v rozsahu 451,3–455,74 a 461,3–465,74 MHz se u nás komerčně využívá od 12. září 1991, tehdy na něm Eurotel spustil analogovou síť NMT (1G). Ta byla v provozu do července 2006. Ještě v roce 2004 na části spektra spustil CDMA (3G). Tu ještě chvíli vylepšoval. V roce 2007 již začal využívat specifikace EVDO Rev. A slibující rychlost až 3,1 Mb/s. Od té doby už se ale technologicky nezlepšovala a ani pokrytí se prakticky nezměnilo.

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář