T-Mobile spouští hybridní satelitní televizi. Nabízí méně stanic a stejně potřebuje internet

1

Abych to upřesnil, internet sice nutně nepotřebuje, ale bez něj bude o dost chudší. Společnost T-Mobile pro svoji IPTV, která funguje již asi dva roky, včera spoustila satelitní provoz pod názvem T-Mobile SAT TV. Služba bude logicky dostupná na 100 % území. V případě IPTV je potřeba být na internetové přípojce s rychlostí alespoň kolem 4 Mb/s nebo na místě, kde je dosah LTE. Kromě Satelitu a IPTV nabízí i mobilní televizi, která je levnější, nabízí méně kanálů a je určena jen pro smartphone a tablet.

T-Mobile se tímto krokem přidává k Digi TV, které naopak u satelitního vysílání začalo a IPTV přidalo až časem. Aktuálně má T-Mobile TV 35 000 zákazníků, což je podstatně méně, než kolik jich využívá konkurenční a mnohem déle fungující O2 TV. Většina operátorů však tato čísla moc nezveřejňuje.

„T-Mobile SAT TV sází na řešení vyvinuté a vyzkoušené naší sesterskou společností Slovak Telekom, jejíž nabídku využívá na Slovensku půl milionu zákazníků“, vysvětluje Juraj Bóna, ředitel B2C marketingu a řízení produktů T-Mobile. Mimochodem, T-Mobile již satelitní televizi měl, mezi léty 2010 a 2014 přeprodával vysílání Skylinku.

screenshot-2018-01-22-21-08-48
Dvojice set-top-boxů. S diskem i bez disku s možností připojit svůj externí

V rámci jedné domácnosti můžete fungovat až na čtyřech set-top-boxech (ale tolik jich musíte také zakoupit) a bude vám na všech fungovat i zpětné zhlédnutí s délkou dva dny. Dva dny už je docela málo, naprostá většina konkurence nabízí alespoň týden. V závislosti na počtu set-top-boxů roste i potřeba rychlého internetu, přibližně 2 Mb/s na jedno zařízení. Je možné, že bude set-top-box fungovat i se starou parabolou, mělo by stačit ji nasměrovat na správný satelit, ale T-Mobile to negarantuje.

screenshot-2018-01-22-19-49-43
Kompletní nabídka stanic u satelitního vysílání

Tarify stejné služby přes IPTV stojí až na ten nejvyšší stejně, ale obsahují podstatně více kanálů. T-Mobile na svých stránkách uvádí v případě IPTV ceny o 100 Kč nižší, ty ale platí jen pokud u nich máte nějaký mobilní tarif. U SAT TV slevu neuvádí, ale je to pravděpodobné. U satelitní televize zatím slevu nenabízí.

Porovnání cen obou služeb jsem shrnul do tabulky. První dva tarify vyjdou nastejno, nejvyšší je u satelitu levnější. Jenže u všech je v případě satelitu mnohem menší nabídka kanálů včetně těch v HD. T-Mobile tarify u služby SAT TV pojmenoval S, M a L.

IPTV tarif (cena včetně STB, zákazníci T-Mobilu mají 100 Kč slevu) SAT TV tarif  (cena včetně STB)
Základ 96 programů 27 v HD 499 Kč S 59 programů 15 v HD 499 Kč
Standard 134 programů 39 v HD 599 Kč M 80 programů 20 v HD 599 Kč
Premium 169 programů 47 v HD 999 Kč L 103 programů 23 v HD 699 Kč

Aby vám u satelitní televize fungovaly funkce typu zpětné shlédnutí, musíte mít připojení přes internet. Podobně funguje třeba konkurenční UPC Horizon. A když už máte internet, rovnou můžete mít od T-Mobilu IPTV. Jediný rozdíl je v tom, že při obyčejném sledování televize v reálném čase nejdou data přes síť, ale přes satelit, takže šetříte případný FUP. V případě set-top-boxu s harddiskem můžete přetáčet vysílání zpět o 60 minut i bez internetu.

Srovnání TV stanic u IPTV a SAT TV

iptv-kanaly-navic-bez-zbytecnych-sd
Seznam stanic, které jsou pouze v IPTV a u satelitu chybí
sat-tv-kanaly-navic
Seznam stanic, které jsou pouze u satelitu a chybí zase u IPTV

U satelitního vysílání chybí řada stanic. Metodou hledání pexesa jsem se je pokusil najít a zvýraznit rozdíly. Některé chybějící stanice jsou jen SD varianty, přičemž stejná stanice v HD nechybí. Ty jsem nepočítal. Rozdíly jsou například v HBO, které je podle webu T-Mobilu za příplatek 249 Kč, včetně Cinemaxu pak za 299 Kč. Chybí také ČT24 v HD a několik dalších stanic. Naopak u satelitu dostanete několik stanic, které zase nejsou u IPTV.

partnerem rubriky IPTV je společnost CETIN a ZrychlujemeČesko.cz

T-Mobile spouští hybridní satelitní televizi. Nabízí méně stanic a stejně potřebuje internet
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 3 hlasů

1 komentář