T-Mobile nabízí bezplatný internet v letadle. Má to háčky

0

Tzv. nebeský internet je konečně aktivní. Mobilní operátor Deutsche Telecom (matka našeho T-Mobilu) a satelitní operátor Inmarsat od roku 2015 společně budovali síť European Aviation Network, která na palubu letadel přinese internet kombinující pozemní LTE a ve výškách nad 3 km pak družicové spojení. Obojí se stane páteří pro přístupové body Wi-Fi, které budou moci využívat cestující.

Český T-Mobile včera oznámil, že jeho zákazníci s paušálními tarify budou moci EAN bezplatně využívat až do konce února 2020, a to na palubách letadel Lufthansa, Eurowings a Austrian Airlines (všechny tři jsou součástí Lufthansa Group). „Internet v letadle umožňuje datově a časově neomezený přístup k internetu prostřednictvím wifi připojení přes družici o rychlosti 600 kbit/s, a je tak zcela dostačující pro běžnou komunikaci nebo prohlížení webových stránek,“ uvádí operátor.

Zároveň je to však na hony vzdálené maximální teoretické rychlosti 75 Mb/s, kterou se operátoři chlubili loni po dokončení výstavby sítě (v Česku má mimochodem čtyři vysílače). V ostrém provozu by se to však mohlo změnit a doufejme, že síť bude nakonec přístupná i zákazníkům jiných operátorů a na palubách dalších aerolinek. (U řady aerolinek včetně Lufthansy to už tak je, ovšem za poplatek.)

t mobile wifi inflight
Připojení k palubní Wi-Fi přes aplikaci Můj T-Mobile

T-Mobile na webu uvádí, že k připojení je nutná aplikace Můj T-Mobile. Mobil se musí přepnout do režimu letadlo a v aplikaci se na palubě zpřístupní tlačítko „Přístup k InFlight WiFi“ (zatím jen pro Android), pomocí něhož se mobil dostane k internetu. Ten bude zatím dostupný jen při letové výšce (tj. s využitím satelitů), nikoliv při vzletu a přistávání, kdy je páteři pozemní LTE. Internet navíc nebude dostupný u celé letky Lufthansy, ale zatím jen strojů řady Airbus A320.

Zdroj: T-Mobile

T-Mobile nabízí bezplatný internet v letadle. Má to háčky
Ohodnoťte tento článek!
3 (60%) 2 hlasů