T-Mobile opisuje od Vodafonu. HD Voice spouští i v 2G síti

0

HD Voice je technologie vylepšující zvukovou kvalitu hovorů v mobilních sítích. Kouzlo tkví v použití ITU standardu G.722.2 známého také jako Adaptive Multi-Rate Wideband (AMR-WB). Jde o zvukový kodek, který při hovoru použije vyšší datový tok a širší rozsah frekvencí. Zatímco standardní kvalita zachytává zvuky v pásmu 300 až 3400 Hz, HD Voice pracuje s rozsahem 50 až 7000 Hz, takže je hlas přirozenější. T-Mobile má na svém webu hezké zvukové srovnání.

T-Mobile spouští HD Voice v 2G síti, nejdříve na těchto místech
T-Mobile spouští HD Voice v 2G síti, nejdříve na těchto místech

T-Mobile byl prvním, kdo u nás HD Voice rozjel (v roce 2011). Doteď byla funkce dostupná v 3G a LTE síti (VoLTE), nově ji operátor spustil i ve 2G. Prozatím jen na 1250 vysílačích na západě republiky, což dělá asi čtvrtinu všech 2G vysílačů operátora. Do konce roku HD Voice rozšíří na 75 % vysílačů, během příštího roku bude na všech. (O důvod víc, proč pak zrušit 3G.)

 

O2 tuto technologii zatím vůbec nenasadilo. Vodafone ji má v 3G síti a jako jeden z prvních na světě ji má také ve 2G. Zato v LTE zatím ne. Na Slovensku ji ve 3G sítích podporují Slovak Telekom a Orange. Tuzemští operátoři nicméně přiznávají, že volat s lepší kvalitou je zatím možné pouze v rámci jedné sítě. Tj. volající i volaný musí být u stejného operátora a pochopitelně mít i kompatibilní telefon. Moderní smartphony to zvládnou všechny.

Podle asociace GSA byla k 15. prosinci 2015 technologie HD Voice dostupná u 150 operátorů v 87 zemích světa. Celkově jde o 17 sítí 2G, 128 sítí 3G a 40 sítí LTE.

Zdroj: T-Mobile

Ohodnoťte tento článek!