T-Mobile brzdí naděje, že by optiku stavěl v každé vesnici

1
Česko Česká republika mapa

Růžový operátor na začátku roku oznámil velký plán na modernizaci sítě. V následujících letech chce do infrastruktury investovat až 15 miliard korun. Cílem je vybudovat optickou síť pro milion domácností, rychlosti mají být až 1 Gb/s. Rychlou infrastrukturu bude T-Mobile potřebovat také pro budoucí mobilní 5G sítě.

Odstupující šéf T-Mobilu Milan Vašina v rozhovoru s naším sesterským časopisem Euro prozradil bližší detaily. Firma by jen letos chtěla investovat až miliardu korun a v plánu bylo připojit desítky tisíc zákazníků. Úřední povolení ale někdy zaberou rok a půl, takže se výstavba možná protáhne. Na prvních místech se už ale začalo stavět.

Vašina potvrdil, že všechny sítě nebude stavět na zelené louce, ale plánují také koupit menší poskytovatele a jejich infrastrukturu. Reálně však T-Mobile nemá v plánu investovat do míst, kde už existuje konkurence a kde by nabídl druhou nebo třetí rychlou síť. „V dnešní době se soustředíme na střední města, protože je důležitá určitá hustota obyvatel, řekněme od 30 tisíc,“ řekl Vašina pro Euro.

TIP: Noví operátoři a první nástřel „5G na doma“: 100 Mb/s pod 600 Kč

Na venkově se T-Mobile bude spoléhat spíš na bezdrátové sítě a LTE. „V dnešní době je česká 4G síť jedna z nejlepších v Evropě. To znamená, že pokrytí těchto oblastí se bude dál rozšiřovat. A teď je otázka, jestli to bude výstavba optických kabelů, nebo to bude takzvaný fixní internet vzduchem, kdy máte jednotlivé uzly propojeny opticky a ke koncovému zákazníkovi jde signál bezdrátově. Abych byl upřímný, je to stále ve stádiu vyhodnocování, kam až se dostaneme při pokrývání optikou,“ dodává Vašina.

Celý rozhovor čtěte v aktuálním vydání týdeníku Euro, které vychází 24. září. V elektronické verzi ke stažení v App Storu a na alza.cz/euro.

T-Mobile brzdí naděje, že by optiku stavěl v každé vesnici
Ohodnoťte tento článek!
4.5 (89.09%) 11 hlasů

1 komentář

  1. Nepřísluší mi takto citlivé údaje vynášet ven, ale zatím na tom pracuje velmi úspěšně a tyto sítě si nebuduje, ale bude si je pronajímat od jedné nejmenované energetické společnosti, která již chráničky pro optotrubky do země zakopává a nebo je instaluje na podpěrné body (sloupy). Tož tak asi…