T-Mobile otestoval 5G v reálném provozu. Rychlost bude až 2 Gb/s

3
5G
Ilustrační foto (autor: geralt / Pixabay, úprava: Lukáš Václavík)

Experti z českého T-Mobilu pomohli mateřskému Deutsche Telekomu se spuštěním první evropské 5G sítě do reálného provozu. Na jednom vysílači v Berlíně rozjeli síť v pásmu 3,7 GHz, dodavatelem hardwaru byl Huawei. Další vysílače by měly přibývat, tvrdí Deutsche Telekom.

Norma 5G ještě nebyl dokončena, takže operátor využil poslední verzi návrhu 5G NR, což je jakýsi přechodný stav mezi LTE a 5G kombinující vlastností obou generací. Teoretická rychlost v síti DT je až 2 Gb/s a doba odezvy jen 3 ms. Ač je nová technologie spuštěna v komerční síti, běžní spotřebitelé si zatím nemohou koupit zařízení, které by v nové síti běželo.

Standard 5G NR by měl být dokončen letos. Příští rok začnou testy sítě využívající finální specifikace a až poté (2019) může technologie mezi lidi. 5G obecně přinese rychlosti v řádu jednotek gigabitů za sekundu a latence v řádu jednotek milisekund. Se sítěmi se počítá pro pevné i mobilní připojení, využijí širší spektrum frekvencí a budou moci obsloužit více uživatelů než LTE.

 

Ohodnoťte tento článek!

3 KOMENTÁŘE

  1. Na kdy je v redakčním plánu článek popisující významné navýšení FUPu mobilními operátory? Současných 10GB/měsíc se zas až tak moc neliší od 8GB/měsíc(oprava 2GB/týden!) v době GPRS (2004). :‘-(

    • Liší se to v tom, že na tom GPRS při těch rychlostech jsi neměl šanci to za měsíc prosurfovat, kdežto dneska je to otázka dvou dnů 😀 Fakt sranda tahle jejich utopie v použitelnosti mobilních dat …. ale ti lidi jim ty peníze dají, tak proč by „neexperimentovali“ jak technicky, tak sociálně 🙂