V USA se spojí operátorská trojka a čtyřka. T-Mobile koupí Sprint

0
T-Mobile a Sprint
T-Mobile a Sprint

Ve Spojených státech se schyluje k obřímu obchodu, třetí největší mobilní operátor T-Mobile US by měl pohltit tržní čtyřku Sprint. Vznikl by tak podnik s hodnotou okolo 150 miliard dolarů a se 127 miliony zákazníků. To už by bylo srovnatelné se dvě největšími rivaly Verizonem (151 milionů zákazníků) a AT&T (142 milionů).

O fúzi se jednalo už v roce 2014, ale tehdy ji nepovolily regulační úřady, které se bály zhoršení konkurenčního prostředí. I aktuálně domluvený obchod musí získat souhlas tří úřadů: ministerstva spravedlnosti, federální komunikační komise a výboru pro zahraniční investice. Souhlasit budou muset také akcionáři, neboť nejde o soukromé firmy.

T-Mobile US patří z 62 % Deutsche Telekomu, Sprint pak z 83 % Softbanku. Ve společném podniku bude mít 42% podíl Telekom, 27% Softbank a 31% ostatní akcionáři. Sjednocenou firmu by měl řídit současný šéf T-Mobilu John Legere.

Obě firmy dnes v USA nabízejí atraktivnější tarify než AT&T a Verizon, mají dokonce i neomezená data. T-Mobile byl také první, kdo zrušil dvouleté smlouvy. Fúzí firmy spojí nejen uživatelskou základnu, ale také infrastrukturu a frekvence. Navíc ušetří na provozních nákladech a marketingu. Sjednocený operátor bude lépe připravený na 5G. Zadlužený Sprint by totiž nejspíš nezískal dost prostředků na vybudování konkurenceschopné sítě nové generace.

V USA se spojí operátorská trojka a čtyřka. T-Mobile koupí Sprint
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas