T-Mobile už testuje eSIM. „Karty“ se budou stahovat jako aplikace

3
miniSIM | microSIM | nanoSIM | eSIM
miniSIM | microSIM | nanoSIM | eSIM (zdroj: T-Mobile)

Růžový operátor koncem minulého roku sdělil, že brzy začne s testy embedded SIM. Ten čas právě nastal. Aktivoval první eSIM. Využívá přitom tablety od Samsungu s upraveným firmwarem a čipy od společnosti Oberthur Technologies. Systém pro správu eSIM bude společný pro celou skupinu Deutsche Telekom.

Identifikace účastníka a údaje pro přístup do sítě jsou na čipech uchovávány v tzv. profilech. Ty se stahují přes internet a lze je přepisovat. Pokud změníte operátora nebo telefon prodáte, profil smažete. Aktuálně se počítá jen s jedním aktivním profilem, do budoucna se zvažuje i více profilů současně (jako náhrada dualSIM či tripleSIM).

Koncem roku 2016 jsme avizovali, že systém pro podporu zařízení vybavených eSIM začneme testovat v prvním čtvrtletí letošního roku, a to jsme splnili,“ říká Martina Králová, ředitelka rozvoje nového businessu T-Mobile. „Velmi nás těší, že jsme jedním z prvních operátorů v Evropě a možná i na světě, kterým se v rámci nového standardu podařil důležitý krok – nahrání první vestavěné SIM karty,“ dodává.

eSIM dle standardu GSMA Remote SIM Provisioning Phase 2 si jako první najdou cestu do různých IoT produktů jako jsou alarmy, sledovací zařízení v autech nebo třeba různé hodinky a náramky. Samsung už eSIM využívá u hodinek Gear S2 a S3. Apple má integrovanou SIM v iPadech. Žádné z uvedených zařízeních ale v Česku nefunguje. U hodinek je LTE modem zablokovaný, u iPadu je dostupný i klasický šuplík pro kartu.

V průběhu roku 2017 by ale měly do Česka přijít první produkty s podporou eSIM. Jestli půjde eSIM zpětně aktivovat i u zmíněných hodinek a tabletů, v tuto chvíli není jasné.

Ohodnoťte tento článek!

3 KOMENTÁŘE

  1. Geniální myšlenka a já se mylně domníval, že SIM měly nějaký technologický nebo dokonce bezpečnostní důvod.

    Takže zatímco doteď bylo potřeba k ukradení identity volajícího ukradnout fyzicky telefon (nebo alespoň SIM), odteď bude stačit odposlouchávat komunikaci při přijímání eSIM nebo si najít softwarovou cestu, jak to z toho mobilu vytáhnout a poslat sám sobě. Pak už stačí vzdáleně jen původní eSIM přemazat a hurá potvrzovat třeba platby v eBankingu, ke kterému koneckonců údaje vytáhnete taky z mobilu, z eBankingové aplikace…

    Jsem zvědavý, jak dlouho bude trvat, než se taky na trhu objeví první alternativy dialerů, které sice nebudou volat do zahraničí, ale budou vám nahrávat profily třeba kambodžského operátora, nebo by se dala udělat třeba alternativa dnes tak oblíbeného ransomware, který vám přemaže eSIM, pokud nepošlete výpalné.

    Skvělá technologie, otevírají se nám světlé zítřky!

  2. Snad to nedopadne jako s VoLTE nebo VoWiFi a bude to potřebovat speciální firmware od operátora, který bude navíc jen pro pár zařízení.
    Jsem zvědav na „dual sim“, zda to operátoři nezaříznou pouze na jejich karty 🙂