T-Mobile začíná pokrývat venkov rychlým LTE. Prvně jde na Plzeňsko

0

T-Mobile jako první oficiálně oznámil plány dalšího pokrývání sítě LTE. Tu zatím operátor rozšířil pouze v polovině Prahy a Mladé Boleslavi. Do konce října pokryje i zbytek hlavního města. Ve druhém zmíněném městě pak navýšil maximální teoretickou rychlost ze 100/37,5 Mb/s na 150/50 Mb/s.

Aktuální pokrytí LTE od T-Mobilu (únor 2014)
Aktuální pokrytí LTE od T-Mobilu (únor 2014)

Koncem března pak T-Mobile spustí LTE v okrese Plzeň-jih: obcích Roupov, Svárkov, dolce, Plevňov a jejich okolí. Operátoři se zavázali Českému telekomunikačnímu úřadu, že LTE budou nejdříve dva měsíce testovat, aby se vyhnuli rušení místního signálu DVB-T. Až poté síť spustí naostro. Na jihu od Plzně se tak dočkají koncem května.

Plán pokrývání jsme už dříve odhalili díky analýze mapky ČTÚ. Na Plzeňsku bude T-Mobile pokrývat LTE na frekvenci 800 MHz. Stejnou sítí pokryje i zbytek Prahy. Síť v okolí Plzně a zmíněné Mladé Boleslavi ale nebudou srovnatelné.

Zatímco v Boleslavi operátor využívá na frekvenci 1800 MHz šířku pásma 2 × 20 MHz, díky čemuž může u LTE (release 8, category 4) nabídnout teoretickou rychlost až 150/50 Mb/s, na Plzeňsku to bude jen polovina. Tam totiž operátor staví síť v pásmu 800 MHz o šířce 2 × 10 MHz. A u ní je maximem 75/25 Mb/s, což jsou ale stále dvojnásobné hodnoty oproti tomu nejlepšímu 3G při mnohem větším pokrytí.

Není to však problém pouze T-Mobilu, ale všech tří operátorů. Ti totiž mohou pro pokrývání hustě osídlených měst shodně používat šířku pásma 2 × 20 MHz (1800 a 2600 MHz; O2 u 1800 MHz jen 2 × 17 MHz) a na venkov jim zůstává 2 × 10 MHz (800 MHz).

 

Dle oficiálních informací T-Mobile už jeho LTE využívá 18 000 zákazníků na 23 různých přístrojích. Operátor už do výstavby sítě nové generace investoval 1,2 mld. korun, v následujících letech utratí dalších 13 miliard. K tomu ještě zaplatil 2,6 miliardy za získané frekvence. T-Mobile letos spustí ještě jednu novinku – VoLTE. Jde o technologii, pomocí níž bude možné přes jinak čistě datovou síť telefonovat. Zatím to operátoři řeší přesměrováním hovoru na 2G/3G (CS FallBack), což znamená několikasekundové zdržení při vytáčení čísla.

Zdroj: T-Mobile

Ohodnoťte tento článek!