Tab Mix Plus vykazuje známky života, první raná přepracovaná verze ovšem skoro nic neumí

Nemělo by to být bráno jako překvapení, jde jen o konstatování očekávatelného faktu. Vývoj je na začátku a musí se potýkat s celou řadou omezení ze strany Firefoxu.

5
Firefox
Firefox

Od loňského listopadu už standardní edice Firefoxu nepodporuje starý typ doplňků. Jeden z těch klasických se po krátké odmlce velmi opatrně vrací – a není to nikdo jiný než Tab Mix Plus (TMP). V minulosti bylo mnohokrát řečeno, že doplňky modelu WebExtensions nemají zdaleka takovou možnost zasahovat do prohlížeče jako doplňky postavené na technologii XUL.

Jak také ukázal loňský přehled kompatibility funkcí TMP a v prohlížeči nabízených API, doplněk by za prvé bylo nutné zcela přepsat. Za druhé tehdejší set podporovaných API by stejně neumožnil implementovat velkou část funkcí, jež TMP nabízel.

Představuje se Tab Mix WebExtension

Před rokem Tab Mix Plus používalo 775 tisíc lidí. První veřejná verze vyšla 21. srpna 2005.

K přepsání doplňku dochází, první vydání Tab Mix WebExtension však zatím skoro nic neumí. Již v názvu autor upozorňuje, že zveřejněná verze je jen experimentální a dostanete se k ní jen pomocí přímého odkazu do katalogu Firefox Add-ons. Protože se jedná o ranou vývojovou verzi, je spíše jen zajímavé zmínit, že vzniká.

Implementovaných funkcí je málo, jedná se např. o ovládání toho, jak mají být otevírány stránky (v nových panelech, současných panelech, mohou být ignorovány atributy určující, jak se stránka otevře apod.). Ve velké části případů vás doplněk jen odkáže na stránku about:config a řekne vám, jakou předvolbu máte jak nastavit, abyste dosáhli požadovaného efektu.

První velmi raná vývojová verze prakticky nemá co nabídnout
První velmi raná vývojová verze prakticky nemá co nabídnout

Řadu omezení prohlížeče nebude možné překonat, autor doplňku však udržuje seznam záznamů v Bugzille, které se týkají umožnění lepší funkcionality Tab Mix Plusu ve Firefoxu, a vyzývá komunitu, aby pro dané chyby či chybějící API hlasovala na Bugzille. Dá se nejspíš aspoň říct, že snaha oživit dříve oblíbený doplněk existuje a že se snaha cení. Uvidíme ovšem, kam vývoj povede. Firefox na své straně bude rovněž rozšiřovat dostupná API, bude to ale stačit k uspokojivému výsledku?

Ohodnoťte tento článek!

5 KOMENTÁŘE

 1. Firefoxu je mi lito, ale podle mne nejde spravnym smerem. Unifikace a kopirovani Chrome neni to, na jakych zakladech Firefox vznikl a hlavne jeho prednosti byly prave doplnky, ktere umoznovali jeho dotvoreni k obrazu uzivatele. Tab Mix plus je napr, jeden z nich. Kdo chtel chromovatet, resel sam davnona chrom, na to nepotrebuje chromovaty FF.

   • To ste dosť naivný potom. Google má vo Firefoxe zabudovanú službu SafeBrowsing, ako antiphising ochranu, ktorá zasielala navštívené stránky a identifikovala prehliadač. Rovnako, celý čas bola prítomná domovská stránka s vyhľadávačom od Google, kde každý stlačený kláves šiel do Google.

  • Google poskytuje jak obsah (služby), tak hodně rozšířený prohlížeč, který prakticky určuje směr. To je větší riziko, právě protože skrze rozšířenost jejich prohlížeče může Google prosazovat podobu webu, jaká je výhodná pro jeho další obchodní zájmy.
   BTW SafeBrowsing lze samozřejmě ve Firefoxu vypnout, i když tak jak funguje, to není tak velký zdroj informací, jaký představuje Chrome. Na druhou stranu používám mnoho služeb od Googlu, takže si nedělám falešnou představu, že o mě nemá informace. Ostatně jejich kód je ve většině stránek (Google Analytics apod.)
   BTW2 Mozilla v poslední době dělá pozitivní změny v zájmu soukromí, i když jsou to takové méně viditelné změny, ale alespoň nemusí uživatel něco pravidelně odklikávat apod.