Tablet pod stromečkem nesmí chybět. Poradíme jak a který vybrat

0

Prakticky každý tablet v současné době umožňuje pohodlné surfování na internetu a podporu multimédií. Přesto je trh zaplněn obrovským množstvím značek a produktů, které se liší nejen svými parametry, ale také cenou. Mimo tyto faktory je zde také důležitý parametr výběru – operační systém. Na něm závisí výsledná podpora aplikací a také uživatelské prostředí, se kterým budeme následně každodenně pracovat.

Volba operačního systému

Prvním krokem při výběru nového tabletu by měla být volba samotného operačního systému. V principu máme tři možnosti, ze kterých je možné aktuálně vybírat. První (a nejspíše také nejrozšířenější) variantou je Android od Googlu. Tento systém se vyznačuje asi nejširším portfoliem produktů, které jej využívají, výbornou spoluprací se službami Google, tisíce aplikací v rámci Google Play (dříve Google Market) a u nejnovějších verzí také přehledné uživatelské prostředí, což je výsledkem intenzivního vývoje v posledních letech. To se týká zejména verzí Android 4.0 Ice Cream Sandwich a Android 4.1 Jelly Bean. Nic staršího nedoporučujeme kupovat.

Aplikace je možné stahovat na zmíněném Google Play nebo je instalovat pomocí stažených balíčků. Na jednu stranu má Android výhodu obrovské otevřenosti a prakticky nekonečného množství aplikací, bohužel se však stále častěji objevují nebezpečné aplikace. Ty mohou například zneužít vaši platební kartu zadanou v Androidu.

Tipy na tablety

Druhou variantou, která bude zajímavá především pro fandy operačních systémů od Microsoftu, je tablet se systémem Windows. Nemá cenu přemýšlet o ničem jiném, než o tabletu s Windows 8/RT. Tablety s předchozími Windows 7 se již neprodávají, popřípadě je možné aktualizovat na novější okna. Prvně zmiňovaná Windows 8 jsou plnohodnotným systémem, který najdete na i na stolních strojích.

Můžete instalovat stejné aplikace jako na notebooku nebo počítači. Tyto tablety však musí být vybavené procesorem s architekturou x86 – tedy architekturou běžných procesorů. V zásadě se jedná o notebookové procesory, které se vyznačují především nízkou spotřebou. Mohou jimi být úsporné Atomy od Intelu, klidně však výkonné procesory Intel Core i5. Ty se mohou pochlubit i integrovanou grafikou HD 4000, která znamenala od předchozí generace velký výkonnostní skok.

Dell představil nové produkty připravené na Windows 8 (XPS 12)
Mezi novými zařízeními s Windows 8 najdete i konvertibilní tablety – křížence tabletu a notebooky s otočným displejem
 

Windows RT jsou určené pro tablety postavené na architektuře ARM. I když na nich najdete běžnou pracovní plochu, běžné programy s příponou EXE na nich nespustíte. Omezit se budete muset na aplikace distribuované prostřednictvím digitálního obchodu Windows Store.

Tip: Seznamte se s Windows RT. Kdo jsou? V čem se liší od Windows 8?

Těch v posledních měsících přibylo neskutečné množství a ač se ještě dlouho nebudou moci svým počtem rovnat Androidu nebo iOS, jejich výběr se stává použitelným. Zvolíte-li tuto variantu, budete mít k dispozici populární kancelářský balík Office přizpůsobený pro Windows RT a dotekové obrazovky. Sice se mnoho neliší od verze pro Windows 8 a 7, nejsou však k dispozici Excelová makra či kontingenční tabulky.

Nejpopulárnějšími tablety jsou stále iPady, které běží na operačním systému iOS. Ten je mnohými uživateli kritizován kvůli jeho uzavřenosti, ze které pramení třeba neviditelný souborový systém nebo nemožnost instalovat aplikace jinak než z App Store. Na druhou stranu se však jedná o skvěle vyladěný systém, kde navíc máte mnohem větší výběr kvalitních aplikací. Ty jsou před zveřejněním na App Store schvalovány Applem a tak je prakticky vyloučeno, aby se zde objevila nebezpečná aplikace.

 

Kromě první generace iPadu, který již mnoho úkonů nezvládá jsou k dispozici všechny generace iPadů. Pokud netoužíte po displeji Retina, bude stačit iPad 2, který je na tom hardwarově stále dobře. A díky nedávno uvedenému iPadu mini můžete zvolit i jablečnou placku s úhlopříčkou necelých osmi palců.

Jaký displej?

Hned po zvolení operačního systému nastává volba velikosti tabletu, která se určuje podle úhlopříčky displeje. V zásadě se jedná o volbu mezi deseti a sedmi palci. Mezi tím se nachází zmiňovaný iPad mini, který má 7,85″. Desetipalcové tablety, především ty s Windows 8 mohou nahradit stolní počítače.

Pokud k nim připojíte klávesnici a myš, je možné je využít k mnoha úkonům známých z desktopu. Nevýhodou jsou větší rozměry, které znemožňují například delší čtení elektronických knih. Sedmipalcové tablety naopak k použití pro čtení knih a časopisů přímo vybízejí. Je možné je uchopit do jedné ruky a jsou mnohem lehčí. Naopak při procházení webu narazíte na menší rozlišení a tudíž méně zobrazeného obsahu na displeji. To stejné bude platit o hrách.

Před koupí je tedy dobré seřadit svoje priority a podle účelu tabletu vybrat jeho úhlopříčku. Kromě ní se také dívejte po použitém panelu – v levných tabletech často najdete panel TN, který je zvláště u tabletů zlem. Především svými otřesnými pozorovacími úhly se sem vůbec nehodí. Snažte se proto vybírat tablety s panelem IPS. Ty mají vynikající pozorovací úhly, vyšší jas (a tudíž čitelnost na slunci) i věrnější barvy.

A co hardware?

Pokud nezabrousíte mezi nejlevnější čínské tablety, neměli byste dnes narazit na tablet, který bude po stránce hardwaru nějak zásadně zaostávat. Většina tabletů je vybavena minimálně dvoujádrovým procesorem a dostatečně výkonnou grafikou, která zvládne i náročnější hry. Dobrým příkladem může být Tegra 3, kterou najdete ve velkém množství tabletů s Androidem a patří ke špičkovému hardwaru.

Mnohem důležitější je tedy kapacita interní paměti – ta se pohybuje v rozmezí 8-64 GB. Pokud narazíte na model s 4 GB, rychle pryč. Za naprosté minimum však považujeme 16 GB. Vinnou zvyšujícího se rozlišení se zásadně bobtnají i aplikace a hry. Řešením může být i slot na microSD kartu, ten však znamená investici do paměťové karty a často také pomalejší načítaní dat z ní.

Jak vybrat ten správný tablet

Redakční tipy na konkrétní modely

Apple iPad (4. generace)

Tipy na tablety
Apple iPad

Nejnovější iPad nás poněkud překvapil na poslední keynote Applu, kde se čekalo pouze představení iPadu mini. Přišel s výkonnějším procesorem Apple A6X, který má především dvakrát vyšší grafický výkon. Zbytek zůstal prakticky nezměněn. Zůstal Retina displej, který mezi tablety patří k naprosté špičce, kvalitní zpracování i dobrá výdrž na baterii. Pokud byste chtěli ušetřit, můžete si u některého z autorizovaných prodejců pořídit iPad třetí generace, který rovněž nabídne skvělý displej, avšak několik tisíc ušetříte.

Parametry
Cena 11 900 Kč včetně DPH
Apple iPad
Velikost displeje 9,7″
Rozlišení 2048 × 1536 px
Interní paměť 16 GB
Operační systém iOS 6

Apple iPad mini

Tipy na tablety
Apple iPad mini

Jak už bylo zmíněno v úvodním textu, ne každému bude vyhovovat velká verze s úhlopříčkou 9,7“. I proto se nedávno v nabídce Applu objevil zmenšený iPad, který je postavený na hardwaru druhé revize iPadu 2. Má stejný procesor (vyrobený menším výrobním procesem) i rozlišení displeje 1024 × 768. Díky menší úhlopříčce je však displej o něco jemnější. Jemnost dosahuje hodnoty 163 PPI, což odpovídá hodnotě starých iPhonů a iPodů před Retinou. Protože na rozdíl od drtivé většiny Androidních tabletů nabízí poměr stran 4:3 je možné na displeji zobrazit více obsahu – ať už na webu, nebo v aplikacích.

Parametry
Cena 8 490 Kč včetně DPH
Apple iPad mini
Velikost displeje 8,75″
Rozlišení 1024 × 768 px
Interní paměť 16 GB
Operační systém iOS 6

Ainol Novo 7 Flame

Tipy na tablety
Ainol Novo 7

V různých bazarech, aukcích či menších eshopech můžete najít mnoho tabletů čínské výroby, které jsou často vybaveny starým Androidem, TN displejem a jsou zabaleny do nekvalitního plastového těla. Mnohdy nejsou certifikovány pro Google Play a je nutné stahovat aplikace ručně. To však není případ výrobce Ainol, který patří mezi levnými tablety k těm lepším. Kromě nízké ceny nabízí jemné rozlišení 1280 × 800 na kvalitním IPS panelu a dvoujádrový procesor s taktem 1,5 GHz, což je naprosto dostatečnou hodnotou pro většinu aplikací a her.

Parametry
Cena 4 990 Kč včetně DPH
Ainol Novo 7 Flame
Velikost displeje 7″
Rozlišení 1280 × 800 px
Interní paměť 16 GB
Operační systém Android 4

Google Nexus 7

Tipy na tablety
Google Nexus 7

Pokud čínským tabletům nevěříte, jasnou volbou bude první tablet Googlu. Vyrobil jej Asus a za cenu šesti tisíc dostanete především stále aktuální tablet. Aktualizace Androidu jsou pro něj vydávány vždy jako první. Kromě toho nabídne kvalitní zpracování a ještě lepší IPS displej s rozlišením 1280 × 800. Poháněn je výkonnou Tegrou 3, která je vybavena pěti procesorovými jádry, z nichž jedno se stará o úsporný chod tabletu v době, kdy není třeba plný výpočetní výkon.

Parametry
Cena 5 990 Kč včetně DPH
Google Nexus 7
Velikost displeje 7″
Rozlišení 1280 × 800 px
Interní paměť 16 GB
Operační systém Android 4

Asus Transformer Pad Infinity

Tipy na tablety
Asus Tranformer Pad Infinity

Celá řada tabletů Transformer od Asusu je tak trochu průkopníkem na trhu Androidích placek. K samotnému tabletu je totiž možné připojit klávesnici s touchpadem, čímž získáte téměř plnohodnotný notebook. V několika testech jsme si vyzkoušeli jejich kvalitu a především dlouhou výdrž pramenící z druhého akumulátoru, jenž je ukrytý i v klávesnici. Kromě toho je model Infinity nejvýkonnějším tabletem s Androidem. Je vybavený Tegrou 3 ve verzi T33, která má vyšší takt procesorových jader i takt operační paměti. Full HD rozlišením se blíží Retina displeji iPadu, navíc je vybaven zobrazovacím panelem, jenž Asus označuje jako IPS+ a vyniká především vysokým jasem a dobrou čteností na slunci.

Parametry
Cena 15 500 Kč včetně DPH
Asus Transformer Pad Infinity
Velikost displeje 10,1″
Rozlišení 1920 × 1200 px
Interní paměť 64 GB
Operační systém Android 4

 

Další kategorie Vánočních tipů

Pokud jste si náhodou ten pravý dárek nevybrali v této kategorii, můžete zkusit štěstí v těch následujích.V každé kategorii najdete námi poctivě odzkoušené zástupce, většinou i s odkazy na jejich recenze. A pokud byste si ani tak nevybrali, najdete v každém článku spolehlivého průvodce, který vám s výběrem toho pravého dárku zaručeně pomůže.

HTPC Reproduktory Fotoaparáty a kamery
     
All-In-One počítače
 Hardware  Software
     
 Myši a klávesnice  LCD televize Mobilní telefony
     
Notebooky Čtečky knih Příslušenství k notebookům
 Tablety  Tiskárny Monitory

 

.

Ohodnoťte tento článek!