Taby, listy, karty, panely, záložky: tisíc názvů pro jednu funkci

0

Možná jste si už všimli, jak moderní prohlížeče pojmenovávají stejné funkce jinými názvy. Někdy si to ani neuvědomíte, jenže v některých případech se můžete cítit zmateni. Typickým příkladem je záložka. Ve světě Internet Exploreru je to stránka v prohlížeči (tab), v ostatních je to uložené místo na internetu. Anglické názvy jsou v tomto dost sjednoceny, ale čeští překladatelé tomu nasadili korunu.

Když na ExtraWindows píšeme o prohlížečích, dělají nám tyto pojmy potíže, protože všechny hlavní prohlížeče používají jiné názvosloví. Soustřeďme se ale na dvě hlavní součástí, v anglických verzích jsou pojmenovány jako favorites/bookmarks a tabs.

Favorites (Oblíbené) používá pro označení uložených oblíbených stránek především Internet Explorer, ostatní většinou sáhnout po Bookmarks (Záložky). Jenže označení pro více stránek v prohlížeči nesou název Tabs, což v češtině také znamená Záložky. A je tu problém.

Podívali jsme se proto na deset různých prohlížečů, jež jsou přeloženy do češtiny, který způsob se vlastně používá nejčastěji. V přehledu chybí nelokalizovaný Apple Safari, v angličtině se ale drží tradičních Bookmarks a Tabs. Na pomoc jsme si vzali i méně známé prohlížeče a dva zástupce z linuxových distribucí.

Srovnávací tabulka

  Oblíbené weby [favorites/bookmarks]
Stránky v prohlížeči [tabs]
Internet Explorer 9 oblíbené položky záložky
Firefox 4.0 záložky panely
Opera 11.11 záložky listy
Chrome 11 záložky karty
Maxthon 3 oblíbené záložky
Seamonkey 2 záložky panely
Avant Browser 2011.16 záložky panely
Midori 0.3.6 záložky karty
Epiphany 2.3 záložky karty
Konqueror KDE4 záložky karty

Záložky už vedou

Jak vidíte, záložky vedou na celé čáře. Výraz oblíbené si drží pouze IE a také Maxthon, jenž kdysi na IE stavěl, ale teď využívá jádro WebKit. Avant Browser přitom také používá jádro Trident z IE, ale překlad využil vlastní (i v angličtině bookmarks).

Když tato zjištění spojíme s globálními statistikami StatCounter, záložky nyní používá 47,38 % prohlížečů, zatímco oblíbené 44,26 %. Neutrální Safari má 3,81% podíl a zbytek prohlížečů pak 4,84% podíl. S nástupem Chrome oblíbené padly a možná je načase tento překlad přehodnotit.

U tabs není situace tak jednoznačná, z testovaných sice vedlo označení karty, jenže z hlavních prohlížečů jej používá jen Chrome, ty tři další mají mizerný podíl na trhu. Ale i to o něčem svědčí. Panely využívají všechny Firefoxy, Avant Browser a Sea Monkey. Záložky pak Internet Explorer a Maxthon. Opera má jako jediná listy. Neměla by se tato funkce sjednotit třeba na neutrální taby?

Který název sedí nejvíce vám? Hlasovat můžete v naší anketě.

Avant Browser 2011

Epiphany 2.3

Firefox 4

Chrome 11

Internet Explorer 9

Konqueror

Maxthon 3

Midori 0.3.6

Opera 11

Seamonkey 2

 

Ohodnoťte tento článek!