Intel je největší světový výrobce procesorů, dominantní značka procesorů x86 používaných v osobních počítačích a v posledních dvaceti letech také největší firma vyrábějící čipy vůbec (teprve v roce 2017 ho předstihl Samsung díky velkému zdražení pamětí). Intel nabízí procesory Core, Pentium a Celeron pro osobní počítače a notebooky a procesory Xeon pro servery, vedle toho také úsporné mobilní SoC pod značkou Atom. Intel své produkty vyrábí ve vlastních továrnách na čipy, které v poslední době představovaly technologickou špičku v tomto oboru.
Společnost byla založena v roce 1968 lidmi, kteří odešli z firmy Fairchild (tímto způsobem vzniku se podobá konkurentu AMD), mimo jiné Gordonem Moorem, jenž je znám coby autor „Moorova zákona“. Intel postupně vyvinul mikroprocesory 4004, 8008, 8080 a 8088/8086, čip 4004 byl vůbec první komerční mikroprocesor (tedy CPU vyrobené v jediném integrovaném obvodu). Z čipu 8086 vznikla evoluční linie procesorů s instrukční sadou x86 používanou dodnes, za což vděčí tomu, že si mikroprocesor Intelu zvolilo IBM pro původní PC.
Ze začátku hrály v podnikání Intelu velkou roli paměti (DRAM, SRAM, ROM), které ale záhy opustil a cele se soustředil na logické obvody a procesory. Oklikou se po několika desetiletích ovšem vrátil do výrovy čipů NAND Flash v rámci společného podniku IMFT založeného s Micronem, s nímž také vyvinul pokročilejší náhradu pamětí Flash nazvanou 3D XPoint. V posledních letech se Intel snaží expandovat na nová pole pomocí akvizic. Firma tak získala do svého sortimentu FPGA Altera, ASICy pro strojové učení a produkty pro samořídící automobily (Mobileye). V následujících letech by měl Intel začít vyrábět také samostatná GPU, čímž se stane vedle AMD i přímým konkurentem firmy Nvidia.