Tajné přetaktování GeForce 9600

0

Co se týče čarování s frekvencí grafických jader, pozici inovátora nelze Nvidii upřít. Už G70 si mírně vypomáhala použitím clock domains, G80 pak přinesla shadery běžící na velmi vysokém taktu. U GeForce 9600GT implementovala Nvidia další novinku, a sice přetaktování jádra v závislosti na taktu PCI Express sběrnice. Tajné je to proto, že ovladače karty vždy hlásí frekvenci standardní. Nesrovnalost objevil W1zzard ze serveru techPowerUp!.

Grafické akcelerátory mají tradičně vlastní generátory taktu a narozdíl od procesorů tedy jejich výsledná frekvence není ovlivněna taktem sběrnice. To však není případ GeForce 9600GT, kde je takt jádra odvozen od taktu PCIe sběrnice. Ta standardně běží na 100MHz, tomu odpovídá takt 650MHz u čipu G94. Dražší severní můstky Nvidie (nForce 590 pro AMD, 680i/780i pro Intel), mají feature nazývanou ‚LinkBoost‘, která spočívá v přetaktování PCI Express sběrnice, je-li zjištěna přítomnost grafického akcelerátoru Nvidia. Jak jsme se mohli přesvědčit při přechodu na PCI Express 2.0, propustnost sběrnice není pro dnešní grafické karty limitujícím faktorem. S GeForce 9600GT ale LinkBoost nabývá zcela nového významu – aniž by s tím uživatel byl obeznámen, jeho grafická karta se přetaktuje (tedy, týká se to pouze jádra, paměti mají vlastní generátor taktu).

Co je ale pozoruhodné, je přístup Nvidie. Od společnosti s tradičně velmi schopným marketingem bychom čekali, že novou vychytávku rozhlásí do celého světa a označí ji nějakým hezky znějícím jménem. Na W1zzardovy dotazy se ale Nvidia tváří, že o ničem takovém neví.

Zdroj: techPowerUp!

Ohodnoťte tento článek!