Také horní komora parlamentu schválila cenzuru internetu. Pro bylo 42 senátorů

0

Horní komora parlamentu dnes hlasovala o novele hazardního zákona. Poslaneckou sněmovnou hladce prošel. Při cestě do Senátu vznikla silná koalice za podporu svobodného internetu. CZ.NIC, ČTÚ, NIX, SPIR, Seznam a zástupci z oboru telekomunikačních firem a další odborníci se spojili pod kampaní Přichází cenzor. Návrh zákona, který má potlačit nelegální hazard, totiž obsahuje dva kontroverzní paragrafy.

Ministerstvo financí bude sestavovat seznam nepovolených internetových her a poskytovatelé internetu mají 15 dní nato, aby dané stránky ve svých sítích blokovali. S tím jsou spojeny dva problémy. O cenzuře bude rozhodovat úředník, nikoliv nezávislý soud. Pro drobné poskytovatele bude kontrola a blokování stránek finančně náročná. Blokování je přitom neúčinné (lze jednoduše obejít přes VPN, proxy, Tor apod.). Návrh navíc může vyvolat plno podobných opatření pro blokování dalších typů obsahu.

Postřehy z jednání

Napínavé senátní jednání přineslo jedinou shodu. S nelegálním hazardem je třeba bojovat. S tím nikdo nemá problém, státní pokladně kvůli němu unikají miliardy ročně. Lišily se ale názory na navržené technické prostředky (tedy blokování z úřední moci).

  • Senátor Jiří Oberfalzer podpořil tento návrh, protože prý řeší závažné sociopatické jevy (gambleství). Gamblerství ale může vzniknout i z legálních her.
  • Senátorka Miluše Horská přitakala s dojemným příběhem lidí, kteří kvůli gamblingu přišli o střechu nad hlavou.
  • Senátor Jaroslav Doubrava připomněl, že je na internetu návod, jak blokování obejít. K tomu však se však zeptal, jestli by i je bylo možné zablokovat. Tedy zastavit využívání VPN, proxy a dalších metod pro přístup na blokované weby.
  • Senátor Libor Michálek je pro blokování nelegálních webů, ale pravomoc k zapisování na černou listinu má podle něj připadnout soudu.
  • Senátorka Jitka Seitlová řekla, že argumenty ČTÚ a dalších expertů ji přesvědčily, že stávající návrh blokace není správný.
  • Ministr Andrej Babiš uvedl, že obcházet blokování není možné a na webu publikované návody jsou dezinformační.

Kompletní stenografický přepis diskuze najdete zde.

Návrh zákona nakonec schválen

Návrh zákona o hazardních hrách dnes spolu s ministrem financí Andrejem Babišem projednávalo 65 senátorů. Pro jeho schválení bylo potřeba 33 hlasů. Nakonec jich bylo 42 pro a 23 se zdrželo hlasování. O tom, jak hlasoval váš senátor, se můžete přesvědčit na této stránce.

Také horní komora parlamentu schválila cenzuru internetu. Pro bylo 42 senátorů

Ohodnoťte tento článek!