Také Kodak spustí vlastní kryptoměnu. KodakCoin bude vyplácen fotografům

1
KodakOne

Kdysi slavná společnost stojící u zrodu fotografie se stále drží svého řemesla, byť už v dost odlišné podobě. Kodak nezvládl přechod na digitální technologie. Hlavně marketingově, vždyť první digitální fotoaparát vyrobil Steve Sasson v roce 1975 právě v Kodaku. Krize ve firmě vyvrcholila přesně před šesti lety, kdy Kodak vyhlásil bankrot a zažádal o ochranu před věřiteli.

Z krize se firma dostala a fotoaparátům, filmům, tiskárnám (i 3D), skenerům se firma stále věnuje, ale ve většině případů jen pomáhá s vývojem a licencuje značku Kodak ostatním společnostem. Je to kruté, ale brand je dnes na Kodaku to nejcennější.

Růst akcií Kodaku po ohlášení KodakCoinu
Růst akcií Kodaku po ohlášení KodakCoinu

A značku budeme potkávat i v novém odvětví. Nově oznámila, že pomůže založit KodakOne a KodakCoin. To první bude fotobanka a nový systém správy digitálních práv založených na distribuované technologii blockchainu, to druhé pak kryptoměna, kterou se v nové síti bude za licencování fotografií platit. ICO, primární emise tokenů nové kryptoměny, proběhne 31. ledna 2018 a zakoupit podíl si budou moci investoři z USA, Británie, Kanady dalších (zatím neznámých) zemí.

Akcie firmy po ohlášení KodakCoinu vystřelily o 75 % nahoru. Hodnota firma ale dlouhodobě stále klesala a i s aktuálním růstem je cena na úrovni března 2017. Ještě před čtyřmi lety byly akcie třikrát dražší.

Opět platí, že ani tyto technologie nevzniknou přímo v Kodaku, ten pouze dodá jméno. KodakOne i KodakCoin se vyvíjí ve společnosti World Entertainment News Network (WENN), což je britská tisková agentura, která pro noviny píše bulvární zprávy a provozuje vlastní fotobanku specializovanou na snímky celebrit.

Nový systém slibuje okamžité vyplácení peněz autorům fotografií, dohledávání nelegálně využitých fotek a s tím související zpětné vybírání poplatků od těch, kdo porušují autorská práva. WENN tedy spustí automatizovaný vyhledávač (crawler) šmejdící po webu, a pokud najde fotografii použitou bez placení, rovnou nejspíš správcům webu pohrozí žalobou.

PS: Kodak na CESu ukázal vlastní ASIC počítač HashPower určený pro těžbu Bitcoinů. Nabízet jej bude s dvouletým úvazkem a vezme si polovinu peněz, které vyděláte! (Opět jen dodává jméno.)

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář