Takhle možná bude vypadat Firefox 57. Vrátí se hrany, zmizí vyhledávací pole

11
Firefox Nightly
Firefox Nightly

Firefox prochází velkými změnami. Mozilla se aktuálně snaží přejít na novou architekturu Electrolysis, která slibuje rychlejší a bezpečnější provoz prohlížeče. Vývojáře a uživatele pak připravuje na další novinky.

V polovině listopadu by měl přijít Firefox 57, který už bude podporovat pouze doplňky typu WebExtensions (stejně jako Chrome). Zmizí také podpora komplexních motivů vzhledu. V rámci projektu Quantum Mozilla pracuje i na lepším vykreslovacím jádru. Spojí část původního Gecka s novým rychlejším Servem.

Takhle by mohl vypadat Firefox 57 s designem Photon
Takhle by mohl vypadat Firefox 57 s designem Photon

Sedmapadesátka by ale měla přinést i nový vzhled prohlížeče, který nahradí Australis poprvé dostupný ve Firefoxu 29. Australis kritici vytýkali, že byl příliš podobný Chromu. V projektu Photon se pracuje na „designu. Možná. Vyplývá to ze screenshotu, který proletěl mozilláckou e-mailovou konferencí. Jde jen o rychle spíchnutý návrh, v následujících měsících se může mnohé změnit.

Tip: Komplexní motivy vzhledu odejdou. Co bude po nich? Mozilla má plán pro hezčí Firefox

Pokud se ale budou ladit jen ikonky a drobnosti, čeká nás několik novot. Vrátí se hranaté panely. Ty navíc mají ostré rohy, nikoliv zakulacené jako v době před Australisem. Zmizelo vyhledávací pole, je spojeno s adresním řádkem. A ten je vycentrovaný. Nalevo od něj je nejen tlačítko Zpět, ale i Vpřed, Aktualizovat a Domů. Hvězdička pro označení oblíbených stránek se přesunula z lišty do adresního řádku podobně jako v Chromu.

Ohodnoťte tento článek!

11 KOMENTÁŘE

  • Přesně tak, nikoho už tahle trapná aplikace nezajímá. Když přišla byla to alternativa k věčně zabugovanýmu IE, ale postupem času ze toho stala řídká stolice, která zakázala hromadu doplňků, pro které tu aplikaci lidi používali. Proto hlásám zlatý palemoon.

  • Kopnúť si do firmy, pretože „kopíruje farbu“, hraničí s retardáciou. Keby použili pestrofarebné trojuholníky, vykrikoval by si, že je to produkt iluminátskych buzerantov? Choď sa liečiť.

   • LOL,
    jde o to že dnes všichni nějak usilují o naprosto jednoduchý, plochý, jednobarevný, bílí/šedý styl. Protože chtějí aby vše co byla na obrazovce monitoru vypadalo stejně jako na papíru. Tedy bílem papíru. Co už ale oni inženýři nechápou je to že obrazovka nemá stejné optické fyzikální vlastnosti.
    Kdyby všichni měli obrazovky z inkoustu jako čtečky tak držím hubu ale bohužel z inkoustu monitor nikdo nemá a pravděpodobně ano nikdo nikdy mít nebude. Aspoň OLED monitory taky nejsou. Nehledě na to že pro noční koukání do monitoru je bílá naprosto nevhodná.
    Mě se líbil moc design Windows Vista opomeneme-li že celý sytém byl jinak odpad.

    • Každý jeden tvorca prehliadačov sa snaží ako-tak dodržiavať systémový vzhľad. A okrem Edge každý jeden ponúka možnosť si vzhľad zmeniť. Takže opäť sa dostávame k faktu, že tvoja kopnutie bolo len o tom, že si si chcel uľaviť. Ale chápem to, pľuvať špinu na firmy pre každú irelevantnú blbosť je „cool“ a „in“.

     • Do teď Firefox nepodporuje HW akceleraci VP9. I v Opeře už mají dávno podporu a funguje to. Mohu si kopnout protože Mozilla se stálá společností která nekonkuruje nýbrž je zbytečná. Opera to zkoušela taky ale poučili se.

 1. Hodnocení vzhledu je značně subjektivní záležitost. Za sebe mohu zhodnotit, že potěší hranaté panely. Celkově „čistější“, jednoduší vzhled bez zbytečností. I když i mě trochu mrzí to, že ubude vyhledávací pole. Stejně jsem překvapený, že vydrželo tak dlouho. Celkově je pozitivní, že tentokrát se nejedná o přílišnou podobnost s Chrome. Srovnával jsem to i s Edge a nějakou velkou podobnost tam nevidím, i když vždycky budou nějaké podobné prvky, protože nejde vytvořit něco úplně originálního. Dokud se například panely nepřesunou na levou stranu okna apod. Větší změny by asi byly hodně kontroverzní. Už jen vycentrování adresního řádku nebo odstranění samostatného vyhledávacího pole, bude předmětem diskuze a velké polemiky. Uvidíme, jak přesně bude za půl roku vypadat výsledek v betaverzích. Zatím jsem spokojený, i když si budu muset zvykat.