Předminulýminulý týden se objevily zprávy o tom, že se na zamčených procesorech architektury Skylake podařilo zrealizovat přetaktování. Tento příznivý vývoj se nakonec rozběhl velmi rychle. Včera totiž už dva z výrobců tuto funkci oficiálně vypustili na trh spolu s aktualizacemi BIOSu, které ji zapínají na řadě základních desek.

První z odvážných, MSI, uvolnilo zatím přetaktování zamčených CPU na skromné sbírce pěti desek, ve všech případech založených na čipové sadě Z170. Jedná se o modely Z170A Xpower Gaming Titanium Edition, Z170A Gaming M9 ACK, Z170A Gaming M7, Z170A Gaming M5 a Z170A G45 Gaming. V případě této značky bohužel platí, že taktování přes BCLK nebude žádnou levnou cestou k vyššímu výkonu. Nejnižší modely z tohoto seznamu stojí dnes 4700 a 5000 CZK, nejdražší (Gaming M9) dokonce přes deset tisíc. Je nicméně možné, že se eventuálně podpora rozšíří i směrem dolů k dostupnějším kusům.

MSI Z170A Gaming M7
MSI Z170A Gaming M7

Aktualizace (20. 12. 2015):
MSI by již mělo mít seznam desek s touto funkcí delší. Seznam začíná již od nejlevnějšího modelu MSI s čipsetem Z170-A Pro, takže můžeme vzít zpět kritiku, že jsou pokryty jen neprakticky drahé modely. Firma mimochodem upozorňuje, že toto přetaktování jde proti specifikacím a je v režimu Beta; a rovněž, že Intel může v budoucnosti tuto funkci zatrhnout a MSI vám nemůže zaručit, že bude fungovat navěky.

Desky MSI podporující přetaktování zamčených CPU Skylake
Desky MSI podporující přetaktování zamčených CPU Skylake

 

U druhé společnosti, značky ASRock, bude už ovšem výběr širší. Desek, pro něž firma uvolnila BIOS s odemčeným taktováním „ne-K“ Skylaků přes BCLK, je rovnou 21. I zde se jedná o modely s čipsetem Z170, ovšem podle webu The Tech Report ASRock naznačil, že později se snad přidají i některé desky s levnějšími verzemi čipové sady. Dobrá zpráva je, že se funkce nazvaná „Sky OC“ bude týkat i těch levnějších typů. Na seznamu můžete vidět například desky Z170 Pro4S (3100 CZK), Z170M Pro4 (3150 CZK) a Z170 Pro4/D3 používající paměti DDR3 (2750 CZK), nebo nedávno oznámenou Z170A-X1/3.1, potenciálně zajímavý levný model se Z170 a USB 3.1.

Seznam modelů desek ASRock, pro něž je vydán BIOS umožňující taktování zamčených Skylake
Seznam modelů desek ASRock, pro něž je vydán BIOS umožňující taktování zamčených Skylake

V tomto případě by už tedy přetočení místo koupě dražšího CPU a levné desky mohlo být výhodné. Asrock tvrdí, že při testech se mu podařilo zřejmě na modelu Z170 Pro4 (3450 CZK) přetočit čipy jako i3-6100, i5-6400 nebo i7-6700 a dokonce i Pentium G4400 na takty okolo 4300–4400 MHz. Aktualizace BIOSů by již měly být na stránkách ASRocku, odkazy jsou také na této stránce. Jsou ovšem označené jako beta verze, takže možná nezaškodí chvíli počkat, pokud nechcete riskovat.

Přetaktování neodemčeného procesoru na platformě LGA 1151/Skylake ale bude mít určité stinné stránky. Za prvé jak podle MSI, tak podle ASRocku vylučuje použití integrovaného GPU v procesoru, použitelné tedy bude jen, pokud používáte samostatnou grafiku. ASRock uvádí, že kromě toho bude také nutné vypnout turbo a rovněž úsporné C-stavy procesoru. To vám zvýší spotřebu (a potažmo hlučnost) sestavy v nečinnosti či během nízké zátěže. Zda je to i případ MSI uvedeno není, ale je to asi vcelku pravděpodobné.

Sky OC: Přetaktování zamčených CPU pro LGA 1151 přes BCLK na deskách ASRock
Sky OC: Přetaktování zamčených CPU pro LGA 1151 přes BCLK na deskách ASRock

Vydrží?

V tuto chvíli lze asi čekat, že možnost taktovat zamčené Skylake uvedou i další výrobci. Otázkou ovšem je, zda se ji podaří udržet. Intel vyhradil taktování jen pro dražší modely „K“ proto, aby zájemce přiměl utratit za CPU víc a podobné úsporné metody jsou tedy proti jeho zájmům. V roce 2013 například zakročil proti taktování procesorů na levných čipsetech, takže je možné, že ani toto uvolnění šroubů nebude trvalé.

Zdroje: ASRock, The Tech Report, Kitguru (1, 2)

Ohodnoťte tento článek!