Taktujeme AMD A6 v notebooku: 60 % výkonu navíc zdarma a snadno

0

HP ProBook 4535s, problémy a příležitosti AMD A-series, jak na to

Na radu flankera z fóra ExtraHardware jsem se nakonec dostal k přetaktování AMD v notebooku. Půjčil jsem si od HP ProBook 4535s s AMD A6-3420M a podíval jsem se mu na zoubek. Do úvodu ještě krátká ukázka, jak to vlastně s těmi ProBooky od HP je:

HP prodává ProBook 4530s s Intelem Sandy Bridge a ProBook 4535s s AMD Llano, tedy APU řady A-series. Oba přístroje jsou naprosto stejné, když opomeneme rozdíly v různých konfiguracích. Podobně je to ostatně i u spousty jiných modelů i jiných výrobců. K těmhle dvěma modelům – když se kouknu na ceník obchodu Alfa.cz, AMDčkovské modely 4535s jsou kolem dokola o něco levnější. K tomu tu máme i výkonnější grafiku na nich, respektive možnost zapojení dvou grafik do asymetrického CrossFireX. Přesto řada z vás možná sáhne po Intelu. Proč?

Protože AMD se svými procesory A-series výkonově propadá a ani výdrží na baterku zrovna neexceluje:

  • Jak už dávno mnozí zjistili, AMD svým čipům do notebooků nasazuje až nerozumně vysoká napětí, což podstatně zvyšuje spotřebu a snižuje výdrž. To lze řešit podvoltováním procesorů. Je až s podivem, o kolik lze napětí snížit, aby procesor i nadále běžel na svém původním nebo i vyšším taktu stabilně. Na tuhle problematiku se už zanedlouho podíváme v chystaném článku.
  • Mimojiné vás určitě zaráží až směšně nízké takty APU. Ty v kombinaci s nízkým výkonem na takt procesor opravdu hodně sráží i přes čtyři jádra za velmi výhodnou cenu. Co s tím? Je rozumné notebook přetaktovat? Jak se to vůbec dělá? A čeho tím můžete dosáhnout, a za jakou cenu? To je otázka pro dnešní krátký článek.

Stačí chvilku hledat a hned najdete na YouTube návody na přetaktování AMD A6 či A8 v notebooku, byť v angličtině. Jelikož BIOS na notebooku málokdy umožní měnit takty procesoru, musí se to řešit softwarově, a já jsem použil jinými oblíbený program K10stat. Při stahování si dejte pozor – musíte sehnat verzi 1.54 ze srpna 2011, dřívější, a že jich je po webu rozeseto, na procesory Llano (A4, A6, A8) nefungují.

Předpokládám, že se nebudete honit za každým jednotlivým megahertzem, extrémní přetaktování je ostatně vzhledem k notebookům a jejich omezenému chlazení velmi nerozumnou věcí. Vzhledem k intiuitivní povaze softwaru se ani není třeba pouštět do složitých vysvětlení.

Tohle je program K10stat, konkrétně jeho první záložka. Najdete na ní, co máte za procesor, na jaké frekvenci a napětí běží momentálně které jeho jádro, na kolik procent je které jádro vytíženo, rozpětí napětí procesoru, rychlost pamětí, vnitřní sběrnice aj. . Mimoto tu je i ukazatel teploty – položka Tctl. To se vám při taktování bude určitě hodit.

Jak vidíte, zrovna procesor provozuji na 2,4 GHz, přičemž frekvence Turbo Core je nastavena na 2,93 GHz. Vytížení je něco nad 100 % jednoho jádra, beží jedno vlákno Torture testu v Prime95, které si jádra „přehazují“. Technologie Turbo Core, jak asi víte, dovoluje přetaktovat jádra procesoru, pokud nebude překročeno TDP (max. spotřeba) procesoru. Podle značně nepřesného ukazatele (Turbo Core zrychluje jádra dynamicky ve zlomcích sekund) jsou nyní přetaktována hned tři jádra, což je způsobeno spíše šťastným screenshotem.

Na druhé záložce najdete takty samotné. V tabulce vidíte takty v megahertzech, které přísluší různým stavům procesoru. V naprostém klidu bude jádro ve stavu P6, na nízkém napětí při 800 MHz, v zátěži na P0, 2400 MHz, jak jsem nastavil. V případě možnosti může technologie Turbo Core na zlomek sekundy přepnout jádro do stavu B0, a tedy na takt
2933 MHz.

Není třeba hýbat s referenční frekvencí procesoru, stačí změnit násobič, který je na mobilních procesorech otevřený. Násobiče jsou tu dva – FID a DID, výsledná hodnota frekvence se počítá z poměru obou dvou upraveným koeficientem. Zjednodušeně – čím vyšší FID a nižší DID, tím vyšší výsledná frekvence. Takt RAM, PCI Express i northbridge zůstane neovlivněn, o ty se starat nemusíte.

 

Přepnete si tedy na některý řádek, tady mám přepnuto zrovna na B0, Turbo Core stav, kterému jsem nastavil FID 28 a DID 1, výslednou frekvencí je tedy 2933 MHz, jak vám K10stat píše. Turbo Core je i v základním stavu na napětí 1,2750 V. Na některých procesorech se můžete setkat i s hodnotou 1,3500 V, zde jsem mohl nastavit maximálně 1,2750 V. Na reálnou spotřebu procesoru to moc vliv nemá, protože Turbo Boost je chvilkovou záležitostí. Takt můžete nastavit pro libovolný stav a můžete i nastavit, při jakém procentuálním vytížení se má jádro přepnout do nižšího či vyššího stavu. Můžete zaškrtnout či odškrtnout, tedy zapnout či vypnout Boost, resp. Turbo Core, přechod do stavu B0.

Když jsem program spustil, nastavil jsem z výchozích 1,5 GHz napřed 1,8 GHz. Do plnovýkonového stavu P0 jsem navolil takový násobič, aby mi takt vyšel. Napětí jsem nechal na referenční hodnotě. Potvrdil jsem. Spustil jsem Prime95 Torture test pro všechna jádra a když běžel několik minut bez problému, pokračoval jsem výše.

Výsledky můžete ukládat do profilů a můžete si nastavit, aby se nastavily při každém spuštění PC.

Přetaktování: od 1,5 k 2,8 GHz

Náš procesor je AMD A6-3420M. Jde o 32nm čtyřjádro na 1,5 GHz s Turbo Core až na 2,4 GHz. Základním napětím výkonného stavu P0 je 1,0125 V a B0 1,2750 V. Napětí jsou zbytečně vysoká, ale o tom si povíme příště, až procesor budeme podvoltovávat pro ušetření výdrže a životnosti hardwaru. Dnes jsme šli jen nahoru.

Stabilitu jsem testoval celkem krátce, po alespoň pěti minutách intenzivní zátěže všech jader jsem považoval napětí za dostatečné. Pro finální otestování taktu je to poněkud nespolehlivé, chyba se může objevit i později, nicméně teploty se ustálily zhruba po minutě a prakticky už nerostly. V Prime95 jsem spouštěl Torture test s předvolbou Large FFT pro čtyři vlákna.

Takto vypadá základní stav na 1,5 GHz s 2,4 GHz Turbo Core. Po pár minutách teplota zůstala kousek nad 64 °C.

Začal jsem s nezměněným napětím na frekvenci 1,8 GHz. Turbo Core jsem nechal zapnuté na 2,4 GHz. Výsledek byl bez problému stabilní a teplota v zátěži poporostla jen na 65,5 °C, což lze považovat i za chybu měření.

Pokračoval jsem o 200 MHz výše na 2,0 GHz. Opět s Turbo Boostem na 2,4 GHz, opět s referenčním napětím 1,0125 V. Teplota vzrostla na 67,4 °C, stále velmi zanedbatelné zvýšení.

Opět o 200 MHz výše na 2,2 GHz, Turbo Boost stále na 2,4 GHz. Napětí pořád základní. Tentokrát ovšem Prime95 po půl minutě zastavil dvě vlákna s chybou ve výpočtu.

Nastavil jsem vyšší napětí, 1,0625 V. S tím už bylo 2,2 GHz perfektně stabilních. Teplota ovšem rostla dále, na 72,7 °C, což je na notebooku stále přijatelné. Large FFT v Torture testu Prime95 jsou opravdu netypicky silnou zátěží, reálné teploty budou nižší.

 

Dalším krokem bylo 2,4 GHz s vypnutým Turbo Core. Musel jsem opět zvyšovat napětí, výsledkem bylo 1,1125 V. Teplota stoupala k 79 °C.

Na 2,6 GHz bylo třeba znovu zvýšit napětí, a teplota stoupla na téměř 85 °C, což už jsem nepovažoval za vhodné. S dalším, už velmi podstatným, ale nutným zvýšením napětí byl procesor stabilní i na 2,8 GHz, ovšem teploty rychle lezly přes 90 °C, což je jednoznačně neúnosné.

Přetaktování AMD v noteboocích Přetaktování AMD v noteboocích

 

Zkoušel jsem laborovat i s Turbo Core. Napětí 1,2750 V jsem ponechal a zkoušel jsem maximální možnou frekvenci. Tou se zde ukázalo být 2,93 GHz. Testoval jsem čtyřvláknově i jednovláknově alespoň deset minut, bez chyby i na 2,4 GHz (P0), zatímco 3,0 GHz B0 vyhodilo chybu po pár vteřinách.

Přetaktování AMD v noteboocích Přetaktování AMD v noteboocích Přetaktování AMD v noteboocích

Test výkonu, závěr

Na závěr přikládám test v x264 FHD BenchMarku.

Jak je vidět, nárůst frekvence o 73 % zvýšil výkon zhruba o 60 %, což vůbec není špatné. Osobně bych procesor v notebooku provozoval nejspíše na 2,4 GHz se zapnutým Turbo Core na 2,93 GHz.


Tady můžeme celkem jasně vidět, že Turbo Boost 2.0, co má na svých procesorech Core i5 a vyšších Intel, je skutečně o hodně efektivnější než Turbo Core od AMD. Turbo Core vám přinese obvykle kolem pár jednotek procent výkonu navíc, a to jsem si měl možnost ověřit i na modelech A4.

AMD A6-3420M pracuje na 1,5-2,4 GHz. Lze jej snadno přetaktovat na:

  • 2,0-2,93 GHz bez zvýšení napětí a při zachování prakticky stejných teplot a spotřeby.
  • 2,4-2,93 GHz s mírným zvýšením napětí a únosným vzrůstem teplot a spotřeby.

Je tedy škoda, že AMD prodává svoje procesory takhle žalostně podtaktované, i když jsou na tom stejném napětí, které mají z výroby, schopné běžet i na o stovky MHz vyšších frekvencích. Na druhou stranu je to ale velké štěstí a motivace pro vás overclockery, jak vidíte, přetaktování opravdu není věda. A ve výsledku se můžete dočkat i mnohem rychlejšího stroje, než nabízí Intel, a to je obrovské plus.

Pokud si pohrajete s takty, nejrychlejším dnešním ProBookem S může být klidně konfigurace s AMD za 12 490 Kč. Ano, když dojde na přetaktování, AMD A6-3400M porazí i Core i5-2450M.Samozřejmě musíte vzít v potaz, že při přetaktování AMD bude mít Intel na své straně jednoznačně spotřebu, teploty a výdrž na baterku.

 

Napříště si připravíme test podvoltování procesoru s testy výdrže, aneb kam až se dá se základním taktem zajít a jaké výdrže je Llano v noteboocích schopné. Samozřejmě s pomocí K10stat nebude zřejmě problém přepínat výkonný přetaktovaný a velmi úsporný podvoltovaný profil.

Ohodnoťte tento článek!