Taktujete Clarkdale? Pozor na frekvenci IGP!

0

Aktuální frekvenci IGP v procesorech Clarkdale/Arrandale ve skutečnosti nelze přečíst. Nástroje jako CPU-Z/GPU-Z sice ukazují hodnoty jako 733 MHz, jenže to je pouze základní takt GPU, pokud procesor taktujete, hodnota může být úplně jiná. Ve skutečnosti neexistuje software, který by tuto frekvenci načíst dokázal.

Intel HD Graphics, či GMA HD, je v podstatě zrychlené GMA 4500M HD s přídavkem nových technologií, s dvanácti EU namísto deseti a posunutým výrobním procesem na 45 nm. Na Expreview vzali procesor Core i3-530 s jádrem Clarkdale s IGP taktovaným na 733 MHz. Ačkoli všechny programy detekovaly celou dobu 733 MHz, test fillrate ve 3DMarku 06 říkal něco jiného:

Ačkoli se frekvence QPI sběrnice ani procesoru nijak významně nepohnula, GPU vykazovalo se stoupajícím taktem BCLK stále vyšší výkon.

  • O kolik procent přetaktujete základní frekvenci BCLK, o tolik procent vzroste lineárně i frekvence iGPU. Pokud u Core i3/i5 zvýšíme takt BCLK ze 133 na 200 MHz, IGP se přetaktuje na 1100 MHz.

Další test souvisel s frekvencí sběrnice QuickPath Interconnect. BCLK, frekvence CPU i frekvence GPU zůstávala na standardních hodnotách, zrychlena byla právě jen frekvence QPI. V multi-texturingu v 3DMarku06 se žádný viditelný rozdíl neobjevil, ovšem v herním testu 3DMarku Vantage v Entry módu výkon se zrychlováním QPI rostl. QPI sběrnice je pro IGP v procesorech Clarkdale/Arrandale úzkým hrdlem.

  • Pokud procesor přetaktujete na 4,6 GHz a QPI zrychlíte na 8,4 GT/s, frekvence IGP vzroste na 1150 MHz a skóre v 3DMarku Vantage vzroste z E4552 na E7112, přičemž frekvence CPU stojí jen za menší částí tohoto nárůstu.

Celý test najdete zde.

Taktujete Clarkdale? Pozor na frekvenci IGP!

Ohodnoťte tento článek!