Takty procesorů AMD Vishera (téměř) oficiálně: Osmijádro na rovných 4 GHz

0

O existenci procesorů Vishera, které v nabídce AMD oživí nabídku procesorů pro socket AM3+, už víme docela dlouho. Stále ještě nevíme, kdy přesně se na trhu objeví. Zdá se ale, že se vyjasnilo alespoň v otázce frekvencí, na kterých poběží. Tyto zásadní parametry totiž vyjevuje leták pocházející přímo od AMD. Uniklý materiál se objevil na fóru Overclock.net, a obsahuje přehled procesorů pro rok 2012. (Škarohlídi ovšem podotknou, že ve většině případů jako by tím AMD myslelo Vánoce roku 2012…)

Dokument s červencovým datem vedle různých APU (včetně procesorů Trinity) uvádí tři modely z řady FX. Opět tedy bude k dispozici čtyřjádro, šestijádro a osmijádro. Nejspíše však opět půjde o identický křemík, pouze v některých případech částečně deaktivovaný. Středem zájmu je pochopitelně procesor FX-8350. Jeho osm jader bude taktováno na rovné 4 GHz. Daní za takto vysokou frekvenci bude nízké turbo (vyžene čip jen na 4,2 GHz). Naopak to vypadá, že AMD se podařilo pokročit se spotřebou, jelikož TDP zůstává na 125 W.

Doprovod novému králi čipů AMD budou tvořit modely FX-6300 a FX-4320. V prvním případě jde o šestijádro, taktované v základu na 3,5 GHz. Zde je ovšem již turbo zajímavější, popožene procesor na 4,1 GHz. Čtyřjádro FX-4320 je pak taktováno shodně s osmijádrem na 4, respektive 4,2 GHz. Můžete si všimnout, že oba procesory mají nižší takty než stávající Bulldozery (FX-6200 má v základu 3,8 GHz, FX-4170 dokonce 4,2 GHz). Výkon starších čipů tedy budou muset dohánět vyšším výkonem na takt díky vylepšené architektuře Piledriver. Na druhou stranu by obě očesané Vishery měly být úspornější než jejich předci. S hodnotou TDP stanovenou na 95 W by tak mohlo jít o atraktivnější procesory.

Vedle těchto procesorů lze v soupise vidět například i dvoujádrové APU A4-5300. Jde o zatím nejslabší Trinity v nabídce. Taktováno je na 3,4 GHz (3,7 GHz s turbem) a jeho grafické jádro má pouze 128 stream procesorů. Poměrně kuriózní jsou nicméně údaje u čipu E2-1800 z rodiny Brazos 2.0. Leták u něj totiž uvádí TDP 65 W, což je poměrně očividná chyba (skutečné TDP je 18 W). Doufejme, že tvůrce letáku nenatropil podobné chyby i ve specifikacích procesorů FX.

 

O procesorech FX s architekturou Vishera jsme již informovali dříve. Od té doby byly k vidění již i první údajné benchmarky těchto CPU, vynořivší se na čínských diskusních fórech. Šlo nicméně o testy předprodukčního vzorku. Leták uvádí, že uvedení nových procesorů FX se plánuje na konec třetího čtvrtletí. Uvidíme, zda bude termín dodržen.

Internetem se také šíří spekulace, že Vishera bude posledním procesorem od AMD, zaměřeným na vyšší výkonnostní třídu. Od architektury Steamroller dále má AMD údajně produkovat již jen procesory typu APU. Dle mého osobního názoru jde o poněkud předčasný závěr. Prakticky faktem je, že socket AM3+ končí. To však neznamená, že AMD nemůže podobnou kategorii procesorů vytvořit pro socket FM2 nebo jeho následovníky. Je třeba mít na paměti, že procesory FX v podstatě sdílí společný křemík s Opterony. Dokud se tedy AMD nestáhne z trhu serverů, bude pravděpodobně prodávat od Opteronů odvozené čipy i v desktopu.

Zdroj: Overclock.net

Ohodnoťte tento článek!