Tango: přenosný počítač s rozměry telefonu, založený na APU Kabini a DockPortu

0

Na CES 2014 předvádělo AMD drobné PC zhruba velikosti chytrého telefonu. Šlo nicméně jen o technologický koncept, nikoliv o zařízení, u něž by se počítalo s komerční výrobou. Podobného nápadu se však chytilo několik podnikavců, kteří navrhli vlastní kompaktní PC založené na úsporném APU a rozhraní Dock Port. Tento projekt by už na papíře zůstat neměl, autorům se už povedlo získat startovací kapitál pomocí portálu Indiegogo.

Miniaturní PC pojmenované Tango připomíná zmíněný koncept od AMD, zařízení se ale i v mnohém liší. Přístroj se nachází v pouzdře o rozměrech blízkých velkému telefonu (125 × 80 × 13,5 mm, váha 210 g). Uvnitř se ale neskrývá APU Mullins, nýbrž Kabini, a to dokonce relativně výhřevný model A6-5200 (2GHz čtyřjádro) s TDP 25 W. Kvůli tomu samotné Tango nemůže běžet odpojené od speciální dokovací stanice, do níž se zasouvá a která teprve vyvádí všechny potřebné porty. Ta totiž zajišťuje i chlazení procesoru – samotná přenosná „briketa“ je konstruována tak, aby se odpadní teplo přenášelo ven do doku, v němž se nachází konvenční aktivní chladič.

Uvnitř tohoto základního modulu se dále nachází 4GB paměť a 32GB úložiště. Obojí je ale vyměnitelné, RAM je typu SO-DIMM (jeden slot), úložiště zajišťuje SSD typu mSATA. Dok je o něco větší (137 × 137 × 27 mm) než základní modul, který se do něj zasouvá. Připojení zajišťuje technologie DockPort; skrz toto rozhraní se k základnímu modulu připojují všechny periférie. Dok by měl být vybaven třemi porty USB 2.0 a jedním USB 3.0, jakož i zvukovým výstupem a HDMI pro připojení monitoru či televize. Obsažena je bezdrátová síťová karta i gigabitový Ethernet. Zdroj napájení je externí o výkonu 60 W a připojuje se také k doku. Do budoucna se údajně počítá i s volitelnou baterií, pomocí které by přístroj mohl běžet i v mobilních podmínkách.

Tango je tedy sice přenosné, musíte ho ale vždy strčit do stacionárního doku. Na jednu stranu umožňuje nosit se sebou počítač se vším všudy (daty, softwarem) v podstatě po kapsách; pro takové pendlování ale musíte mít všechna svá „působiště“ opatřená patřičným dokem. S použitelností koncepce je to tedy dost komplikované, pro většinu lidí by asi byl jistější volbou třeba malý notebook nebo dokonce i nějaké mini PC, které lze také vzít do batohu.

Tango PC je pro „cestování“ mezi doky vybaveno vestavěným akumulátorem, takže se před vyjmutím nemusí plně vypnout. Systém se pro odpojení přepne do režimu spánku a udržuje z baterie obsah paměti (režim S3). Po zhruba šesti hodinách se systém preventivně přepne do režimu hibernace, kdy je obsah paměti uložen na disk (S4), aby předešel vybití baterie. Pokud je doba mimo dok kratší, probudí se systém prakticky okamžitě, jen po dlouhém přenášení se bude probouzet z disku.

Kampaň pro získání financování se projektu zdařila (nadále ještě běží, byl však už vybrán potřebný objem). Profil na Indiegogo uvádí, že první vyrobená Tango PC by mohla být k dispozici již v dubnu tohoto roku, pokud ovšem nenastanou komplikace. Indiegogo není ještě regulérním prodejem, nicméně v rámci kampaně byla „cena“, za kterou podporovatelé mají hotový počítač později dostat, stanovena na 449 USD, v čemž je zahrnuta i jedna dokovací stanice. Cena dalších doků se zřejmě bude pohybovat okolo 90 USD za kus (Základní verze jinak obnáší 4 GB RAM, 32 GB disk a také 64bitová Windows 7 Home Premium.)

 

Těžko říct, jak si projekt povede v budoucnu po skončení kampaně. Zamýšlený způsob používání (tedy že si budete Tango nosit sebou a pendlovat mezi několika doky) osloví asi jen relativně malé množství lidí. Zároveň bude Tango muset soutěžit s konvenčními kompaktními PC nebo i lowendovými notebooky. Projekt se tak sice podařilo nastartovat, to ale ještě neznamená, že je pro něj na trhu dostatečný prostor.

Zdroj: Indiegogo

Ohodnoťte tento článek!