TCL představilo technologii Vidrian Mini-LED, která integruje podsvícení přímo do skleněné desky televizoru

Již současný Mini-LED znamená zvýšení kontrastu, omezení halo efektu a jde o velké zlepšení kvality obrazu. Podsvícení LCD panelu má u této technologie totiž na starosti mnohem větší počet diod ve více zónách TCL představilo před pár dny na CESu technologii Vidrian.

0
TCL Vidrian Mini Led
TCL Vidrian Mini Led

Televizor TCL X10 v 55″ úhlopříčce tak podsvěcuje 15 360 diod rozdělených do 768 zón, každá je velká zhruba 5×7 centimetrů. Pro srovnání: u OLEDu svítí každý jednotlivý pixel zvlášť, ale LCD včetně QLEDu mívají maximálně desítky až nižší stovky těchto zón. Proč ale neplatí jedna dioda = jedna zóna? Problém nejsou diody, ty jsou zapojené paralelně, ale miniaturizace ovládacího obvodu zóny.

Při srovnání s Micro LED, kde (jako u OLEDu) svítí každá dioda zvlášť jde ale o to, že Micro LED tvoří samotný obraz zatímco Mini-LED je stále jen podsvícení. Jde o jinou technologii a Micro LED má na pulty obchodů zatím ještě daleko.

TCL Vidrian Mini Led logo

Nová verze této technologie, TCL ji nazvalo Vidrian Mini-LED, počty diod i zón ještě navyšuje. Diody mají již mikronovou velikost a jsou spolu s ovládacími obvody přím naneseny do skleněné desky substrátu (Každý displej televizoru byl původně nařezán z takové jedné velké skleněné desky). Slovo Vidrian pochází ze španělštiny a znamená sklo. Pěkně to na videu pro portál HDTVtest popisuje Marek Maciejewski, produktový ředitel TCL Europe:

Dříve šlo, dalo by se říct, o samostatnou vrstvu, nyní je podsvícení integrované přímo ve skle. Nad touto vrstvou je pak vrstva s kvantovými tečkami (jde o QLED jako u Samsungu, ale TCL tohle slovo zase tak často nepoužívá) a nad ní už samotný LCD panel. Ovšem bez antiodrazivé vrstvy.

TCL ve zprávě nespecifikovalo počty, ty se navíc liší pro různé úhlopříčky. Diod má být „desítky tisíc“. Podle dostupných zdrojů se ale dá dočíst, že konkrétně u nového 8K televizoru půjde o podsvícení s více než 25 tisíci diodami rozdělené do 5184 zón (čísla se liší podle úhlopříčky). Počet diod tedy není ani dvojnásobný, ale významně narostl počet zón.

Tip: Byli jsme se podívat v továrně TCL. U Varšavy vyrábí desetinu své produkce televizorů

TCL si displeje vyrábí sama (ale i ve spolupráci se Samsungem), tuhle technologii ale produkuje ve své nově otevřené továrně s investicí 8 miliard dolarů. Na webu TCL je ovšem poslední zmíněné otevření nové továrny (na displeje 11. generace) z roku 2018 s investicí 6,15 miliardy dolarů. Kompletaci televizorů pak zajišťují továrny po celém světě včetně velké továrny u Varšavy, která zásobuje celý evropský trh.

TCL nově vyvinulo postup, který vtaví polovodičové obvody a diody přímo do substrátu z krystalového skla. Výsledkem je vyšší účinnost, větší světelná přesnost a vyšší svítivost. Není zatím jasné, zda nová technologie nebude pouze u rozlišení 8K, či zda ji TCL později posune i do levnějších 4K televizorů.

TCL představilo technologii Vidrian Mini-LED, která integruje podsvícení přímo do skleněné desky televizoru
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 8 hlas/ů