TDK ukázalo harddiskové hlavičky pro HAMR: do dvou let 2 TB na jedné plotně

0

Už drahnou dobu se mluví o technologii HAMR, která podobně jako kolmý zápis před šesti lety slibuje další pokroky v hustotě zápisu na magnetickou plotnu. Zkratka znamená doslova teplem asistovaný magnetický zápis, teplo dodává infračervený laser. Nasadit takovou technologii do praxe není jednoduché – největší úkol leží na bedrech dodavatelů hlaviček pro pevné disky, avšak také výrobci ploten musí být schopni dodat vyhovující materiál.

Společnost TDK, což je shodou okolností jediný nezávislý dodavatel hlaviček (zbytek světové výroby mají pod palcem Western Digital a Seagate), na konferenci Ceatec v Japonsku ukázala prototyp čtecí a záznamové hlavy, se kterou je možné dosáhnout hustoty zápisu 1,5 Tb/in² při zachování chybovosti (BER) 10-2 (tu společnost uváděla, když se chlubila prolomením hranice 1 Tb/in²). Dnes dostupné disky dosahují přibližně poloviční hodnoty, s využitím technologie HAMR tudíž 3,5″ plotna pojme 2 TB dat a jednoplotnový 2,5″ disk může mít kapacitu 1 TB.

 

Jak už jsem naznačil v nadpisu, masová výroba hlaviček s laserovým předehříváním média začne v roce 2014. Na právě probíhajícím Ceatecu by TDK mělo také ukázat funkční prototyp pevného disku od nejmenovaného výrobce (vzhledem k místu konání bychom ale tipovali Toshibu), který má být vybaven hlavičkami TDK a plotnami od firmy Showa Denko.

Zdroj: Tech-On

TDK ukázalo harddiskové hlavičky pro HAMR: do dvou let 2 TB na jedné plotně
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas/ů