TeamViewer 6 beta: spusťte, klikněte a připojte. K jakémukoliv PC

0

Se starší verzí aplikace TeamViewer jste se mohli na stránkách ExtraWindows.cz seznámit již v jednom z minulých článků. V té době se autoři projektu pyšnili úctyhodným číslem 15 milionů uživatelů. V současnosti vás reference vývojářského týmu odkáží na informaci o více než 100 milionech distribucí aplikace po celém světě. O tom, zda je chvála opodstatněná, nebo se jedná o klamavou reklamu, si s přispěním následujícího průvodce můžete udělat obrázek sami.

Vzdálená plocha pro každého

I když TeamViewer nabízí komplexní podporu vzdáleného připojení v několika placených variantách (a ne ledajak placených – nejobsáhlejší balík, vhodný pro větší firmy, pořídíte za necelých 45 tis. korun), rozhodně nezapomíná na běžné domácí uživatele. Pro soukromé použití je aplikace zcela zdarma. Při tom odpadá častý nešvar freewarových aplikací, kterým je nedotaženost, protože vývoj TeamVieweru může být dotován právě z výdělku velkých distribucí.

K dispozici máte program buď ve funkční a stabilizované verzi 5.1 nebo se můžete zapojit do testovacího procesu nové verze 6.0 a stáhnout si betu (v článku se budeme věnovat právě této verzi). TeamViewer můžete spustit i bez instalace – stačí v prvním instalačním okně zvolit možnost Run. Pro tento mód nepotřebujete administrátorská práva, ale nepřipojíte se přes něj např. do VPN, která vyžaduje doinstalování adaptéru obsaženého v instalačním balíku.

Připojte se raz dva

Hlavní obrazovka aplikace obsahuje několik základních údajů, s jejichž pomocí se můžete prakticky okamžitě připojit k jinému počítači – jedinou podmínkou je aktivní připojení k internetu.

Karta Vzdálené ovládání je rozdělena do dvou částí: levý sloupec Wait for session (čekáte na volání vzdáleného počítače) obsahuje údaje, které druhá strana potřebuje k navázání spojení s vámi. Číslo v poli Your ID je vaše unikátní adresa – tu zájemci o spojení s vámi musí zadat vždy. V poli Heslo pak najdete jednorázovou kombinaci znaků (defaultně čtyři číslice). V zájmu vyšší bezpečnosti vám TeamViewer vygeneruje při každém spuštění vždy novou kombinaci znaků.

Tvar a délku hesla můžete ovlivnit v nastavení. V panelu nabídek klikněte na nabídku Doplňky, vyberte položku Možnosti a v levém sloupci položku Zabezpečení. V poli Bezpečnost hesla vyberte jednu z možností bezpečnějšího hesla. Pokud naopak nechcete, aby váš partner zadával vždy nově vygenerované heslo, můžete do pole Heslo zadat heslo pro stálé použití.

Dvojici klíčů – tedy identifikátor a heslo – zájemce o připojení k vaší ploše zadá do pravé části okna Create session. Nejdříve tedy zadá vaše ID do pole Partner ID a následně navázané spojení potvrdí heslem. Mají-li obě strany správné údaje, ke spojení došlo úspěšně ve dvou krocích.

Typy připojení: podle potřeby 4krát jinak

Pakliže potřebujete vzdálenou plochu ovládat klasickým způsobem, tj. mít kompletní přístup do vzdáleného systému, v pravé části hlavního okna aplikace – Create Session zvolíte možnost Vzdálené ovládání (tato položka je po spuštění vybrána defaultně). Kromě plného přístupu  můžete navázat ještě tři typy spojení: Přenos souborů, vytvoření virtuální lokální sítě (VPN) a typ připojení Prezentace.

Režim Přenos souborů poskytuje rozhraní pro přesouvaní dat mezi úložišti zúčastněných stran. Lokálním i vzdáleným počítačem, jejichž adresářová struktura je přehledně zobrazena ve dvou sloupcích, můžete libovolně procházet, dokud nenajdete soubory určené k přenosu – pak stačí kliknout na tlačítko Odeslat a veškerá označená data jsou vyslána na cestu virtuálním tunelem.

Pro využití módu VPN je třeba TeamViewer nainstalovat (nestačí spustit pouze klienta) ve všech systémech, které chcete do virtuální sítě zahrnout. Po navázání spojení v režimu VPN TeamViewer vytvoří prostředí, v němž jste schopni operovat mezi připojenými počítači stejně jako v lokální síti. Můžete tedy sdílet soubory nebo procházet partnerský počítač např. v Průzkumníku.

Velice zajímavým způsobem připojení ke vzdálené ploše nabízí mód Prezentace. Jeho nastavení najdete na druhé záložce v hlavním okně aplikace. Výhodou je možnost připojení více účastníků, přičemž návštěvníci vaší vzdálené plochy v tomto případě nemají možnost na ní cokoliv provádět, ale přísluší jim pouze úloha pasivního pozorovatele. Mód Prezentace tedy může být vhodným doplňkem například pro konferenční hovory nebo online jednání – jak je ostatně známo: obraz je někdy lepší než tisíce slov.

Jako poskytovatel prezentace máte možnost ovlivnit, co všechno připojení uživatelé vidí. Můžete vypínat a zapínat zobrazení jednotlivých aplikací a prvků, přičemž výslednou obrazovku vidíte vždy v náhledu pod heslem Lokální monitor.

Aby vaše obrazová demonstrace byla opravdu efektivní (i efektní), máte k dispozici i sadu grafických nástrojů. Pomocí barevného zvýraznění tak pozorovatelům v rychlosti vypíchnete oblast, na kterou se mají zaměřit, i bez zdlouhavého ústního nebo textového popisování.

Mezi grafickým a normálním režimem můžete libovolně přepínat přepínačem on/off v hlavičce okna Seznam povolených. Zvýrazňovat na vaší obrazovce pak můžete tzv. „od ruky“, tj. volným tahem myši, vyznačením oblasti pomocí geometrického obrazce, nebo třeba textovou bublinou s popiskem.

Bonusy v „šestce“

Mezi významné změny oproti předchozím verzím patří určitě větší podpora módu Prezentace. Nyní můžete pro připojení k existující prezentaci stáhnout a spustit samostatného ready-to-go klienta, který je okleštěn od všech ostatních nastavení a optimalizuje právě onu samotnou prezentaci. Funkce Invitation (pozvání) navíc umožňuje poslat data pro navázání a udržení relace pozorovatelům v předstihu, takže výsledná prezentace působí stabilněji.

TeamViewer od šestky umí taky navázat spojení ztracené při restartu počítače. Dojde-li k restartu, je relace automaticky znovu navázána.

Celková optimalizace oproti předchozí verzi – jak po stránce výkonnostní tak po stránce grafické – je samozřejmostí. Posouzení kvality provedených změn ovšem náleží už jen a jen samotným uživatelům.

Ohodnoťte tento článek!