Technici pokořili propustnost 100 Tb/s na optickém spoji

0

Na Optical Fiber Communications Conference v Los Angeles prezentovaly dva nezávislé týmy své pokroky v oblasti zvyšování propustnosti optických linek. Oba překročily rychlost 100 Tb/s, každý ale jiným způsobem.

Lidé okolo Dayoua Qiana z NECu dokázali na vzdálenost 165 kilometrů dosáhnout propustnosti 101,7 Tb/s. Využili přitom jednoho světelného zdroje, z něhož vyslali 370 laserů, každý s jinou polarizací, fází a amplitudou, do kterých byly zakódovány informace.

Druhý tým vedený Junem Sakaguchim z National Institute of Information and Communications Technology vyvinul spoj se sedmi zdroji, každý s propustností 15,6 Tb/s (celkem 109 Tb/s). „Zavedli jsme nový rozměr – prostorové násobení – pro navýšení přenášené kapacity,“ řekl Sakaguchi. Tento způsob je ale náročnější na výrobu, NEC dosáhl podobné rychlosti efektivněji.

Zatím není jasné, kdy budou tyto technologie nasazeny v praxi. Stoterabitové rychlosti se stanou nejdříve součástmi lokálních spojů ve velkých datových centrech, později budou nasazeny v kritických páteřních spojích Internetu, ale v domácnostech je ještě hodně dlouho nečekejte. Jen pro představu: český CESNET bude teprve nasazovat 100Gb/s páteře.

Zdroj: NewScientist (via Engadget)

Ohodnoťte tento článek!