Technologické vychytávky Lenovo (video)

0

Technologie IdeaPad a Essential

Mezi výrobci notebooků existuje spousta “vychytávek”, které používají v různých větších či menších obměnách všichni, vychytávek, bez kterých by to nešlo. Přesto se najdou i takové, které přináší opravdu zajímavou přidanou hodnotu, něco navíc, co jinde neuvidíme, nebo se s tím alespoň příliš často nesetkáme. Lenovo v tomto směru dle svého motta Innovate nesmí zaostávat, a tak se na technologie čínského výrobce podíváme‚Ķ

Technologie IdeaPad a Essential

Pro začátek se zaměříme na technologické inovace domácích notebooků z řad Essential a IdeaPad. Ty si pro nás připravily lahůdky jako systém aktivní ochrany pevného disku, pokročilou správu napájení, filmový režim OneKey Theater či přihlašování do Windows vlastním obličejem.

APS (Active Protection System)

Lenovo se rozhodlo, že o ryze business funkci známou právě z ThinkPadů nemůže ochudit ani běžné smrtelníky, proto se dnes v konzumních noteboocích objevuje čím dál častěji známý systém aktivní ochrany pevného disku – notebook při detekci pádu nebo otřesu zaparkuje hlavičky disku.

Více se o něm můžete dočíst v článku o technologiích plnokrevníků ze stáje ThinkPad.

Energy Management 5.0

Další funkcí původně z ThinkPadů, kterou Lenovo částečně implementovalo do svých nejnovějších notebooků prostřednictvím páté verze správce napájení, je možnost šetřit životnost baterie. Je všeobecně známé, že největší zápřah při nabíjení dostává baterie v posledních procentech. Přestože nabíjecí elektronika v moderních noteboocích tento fakt bere v potaz, výsledkem je “pouze” minimalizace škod. Zvlášť v situacích, kdy notebook dlouhodobě pouze leží na stole připojený k nabíječce, by se hodilo moci rozmezí nabíjení změnit.

Tak podrobně, jako je to možné na ThinkPadech, to nový Lenovo Energy Management nedokáže, ovšem uživateli přidá možnost přepínat mezi dvěma režimy – maximální výdrž (klasický režim), nebo dlouhá životnost baterie (baterie se nabíjí pouze do 80%). Praktické, že?


Rozmontovaná baterie z notebooku.
Zdroj: http://blog.makezine.com/

Třešničkou na dortu je napájecí profil Super spořič energie (opět analogie k ThinkPadí technologii – Battery Stretch), který prodlouží výdrž na baterii skutečně na absolutní maximum vypnutím nepotřebných zařízení (např. zvuk, popř. WiFi a Bluetooth), snížením jasu, obnovovací frekvence displeje a v neposlední řadě také deaktivací pokročilých grafických efektů operačního systému.

OneKey Theater

Lenovo nemohlo opomenout ani ryze zábavní funkce, zvlášť pokud vezmeme v úvahu, že některé IdeaPady k tomuto využití vyloženě vybízí. Vychytávkou, která multimediální vyžití podpoří, je OneKey Theater.

Na notebooku nalezneme vyhrazené tlačítko, které po stisku oživí barvy displeje (saturace 130%, kontrast 120%) a zvukové podání vestavěných reproduktorů pro co nejlepší audiovizuální reprodukci. Tím ale zábava nekončí – OneKey Theater dokáže pro náruživé hráče počítačových her zvýšit nastavení vyhlazování hran trojrozměrných objektů až na šestnáctinásobné (pro jemný obraz), stejně upraví i antizotropní filtrování (pro vyšší detaily nakloněných ploch) a zvýší kvalitu mipmap (pro detailní a ostrý obraz).

VeriFace a VeriTouch

Protože uživatelé počítačů neradi zadávají hesla, zvlášť ne do Windows, a protože mezi domácími notebooky nemůžeme očekávat profesionální metody zabezpečení, přišlo Lenovo s technologiemi VeriFace a VeriTouch, které využívají pro člověka přirozené metody přihlášování do operačního systému.

VeriFace funguje na bázi rozpoznávání obličeje pomocí webové kamery – uživatel jednoduše několikrát vyfotí svůj obličej konfigurátorem, posléze místo zadávání hesla do Windows (může fungovat rovněž jako správce hesel webových stránek a zabezpečených souborů) jen ukáže notebooku obličej. V případě, že by se váš obličej notebooku zrovna nelíbil (tj. nebyl zaregistrovaný), můžete právoplatnému uživateli zanechat až 30vteřinový video vzkaz. Zda se vám někdo náhodou nesnažil dostat do počítače, zjistíte pomocí logu nevydařených pokusů o přihlášení.Lenovo VeriFace v akci

Když pominu, že VeriFace samozřejmě není možné považovat za opravdový zabezpečovací software (což platí i pro běžné čtečky otisku prstů), zůstávají přesto jistá negativa – spuštění aplikace na přihlašovací obrazovce určitou dobu trvá, stejně tak vás často zdrží prodleva rozpoznávání; pro úspěšné přihlášení je nutné dostatečné okolní osvětlení.

VeriTouch je doménou notebooků s dotykovým displejem (momentálně pouze IdeaPad S10-3t). Jeho funkce je v podstatě shodná s VeriFace – pomocí nastavitelné kombinace dotyků do přihlašovací plošky (v podobě obrazové skládačky) uživatele přihlásí do Windows. Pokud chcete, můžete si před přihlášením složit obrázek.

Druhou funkcí je také ovládání základních funkcí Windows – odhlášení, zamknutí, hibernace, restart, vypnutí – pomocí dotykových gest.

ThinkPad technologie

ThinkPad technologie

Ani ThinkPady pro dnešek nesmíme nechat ladem, jelikož se nám jejich technologie nepodařilo vyčerpat ani v několika článcích. Podrobně si představíme dlouholeté unikáty – hořčíkovou klec RollCage, voděodolnou klávesnici či úplnou novinku, přídavnou baterii Slice.

Tip: Technologie ThinkPad první díl, druhý díl, ThinkVantage Tools.

RollCage

Černé notebooky ThinkPad jsou svou mechanickou odolností proslulé, ovšem jak jí bylo dosaženo? Vyšší řady (počínaje R, resp. dnes T) používají plasty z velké části pouze jako krytinu, pod kterou se nachází tvrdá kostra ze slitiny hořčíku nazývaná RollCage (zde si všimneme analogie např. se závodními automobily, jejichž výztuže se nazývají stejně), jejímž úkolem je samozřejmě chránit vnitřní komponenty před námahou způsobenou nárazy či tlakem. Některé ThinkPady, jak je z obrázku vidět, měly touto slitinovou kostrou prošpikované i víko displeje (např. R400, T400, T500 apod.), které tak bylo skálopevné.14″ ThinkPad T61 (= T400) a zřejmě pétanquová koule

S vývojem ThinkPadů v posledních letech bylo ovšem nutné i RollCage modernizovat pro potřeby lehkých a tenkých modelů. Průkopníkem v tomto směru byl ThinkPad X300, jehož technologické novinky dále ovlivnily nadcházející generaci.

Původní konstrukce byla založena na přítomnosti hořčíkové klece v základně, kterou doplňovala spodní vana z plastu vyztuženého uhlíkovými vlákny, a rovněž hořčíkového plátu ve víku displeje (15″ modely řady R byly o tento ochuzeny). Je podstatné zmínit, že přítomnost kovové výztuhy v displeji byla z velké části nutná kvůli podsvícení CCFL trubicemi, aby nedošlo k jejich praskání při námaze víka, v době LED podsvícení tato potřeba z velké části mizí. X300 přišla s odlehčenou variantou, kdy v podstatě celá základna (včetně vany) je z hořčíku, v displeji se nachází RollCage nové generace – hořčík byl vypuštěn, plasty jsou vyztužené uhlíkovými a optickými vlákny (pro lepší signál antén). Výsledkem je sice podstatně nižší tuhost víka displeje, to je však dostatečně chráněno.

Jaký druh RollCage používají současné ThinkPady?

  • Řady SL, L, ThinkPad X100e a ThinkPady Edge RollCage neoplývají – jsou z klasického ABS plastu.
  • T410 má původní hořčíkovou kostru RollCage v základně, víko je z vysoce ohebného plastu (HEPC).
  • T510 a W510 mají shodnou konstrukci – původní hořčíkový RollCage v základně, RollCage nové generace ve víku.
  • Celá řada X a také T400s/T410s používají RollCage nové generace.
  • Řada W – původní hořčíkový RollCage v základně i víku displeje.

Voděodolná klávesnice

Tekutiny a elektronika se obecně vzato příliš rádi nemají. Designéři ThinkPadů se i na tento nešvar snažili najít lék, což se jim do velké míry povedlo díky voděodolné klávesnici, která v sobě má odtokové kanálky. Povede-li se vám nalít do klávesnice malé množství tekutiny (bezpečné množství je zhruba 100 ml), tu svedou odtokové kanálky mimo důležité komponenty skrze notebook a v nejlepším případě jej nechá bez jakéhokoliv poškození.

Ze zkušenosti známých mohu potvrdit, že odtokové kanálky u řad R a T fungují téměř bezchybně (v součinnosti s vodními rezervoáry v RollCage), v případě nižších řad se jedná především o minimalizaci škod.

Přesto důrazně varuji – odtokové kanálky svého ThinkPadu doma určitě nezkoušejte, žádná technologie není bezchybná, neriskujte proto funkčnost svého pracovního nástroje!

Baterie Slice

Nejnovější generace ThinkPadů (T410, T510, W510) přinesla některé novinky. Jednou z nich bylo zrušení kompatibility s přídavnými bateriemi v UltraBay, které nahradily podstatně silnější a u ostatních výrobců hojně využívané baterie, které se připnou na spodní stranu notebooku.

Lenovo tyto baterie nazvalo Slice – pomocí dokovacího konektoru se na spodní stranu notebooku připevní dodatečná 9článková baterie s kapacitou 94 Wh. Notebook sice podstatně ztěžkne (samotná Slice baterie váží zhruba 600 g) a jeho zadní strana se o dobré 3-4 cm zvýší, odměněni však budete zásadně vyšší výdrží.

Tip: Počkejte si na naši recenzi ThinkPadu T410, se kterým jsme vyzkoušeli i novou baterii Slice! Prozradit můžu jen toliko, že s kombinací 9článkové a Slice baterie dosáhnete i s dedikovanou grafickou kartou na 14 hodin výdrže.

Baterii je možné nabíjet také pomocí dokoupitelné externí nabíječky, jelikož je přítomen i bateriový napájecí konektor. Doplním jen, že logicky nelze používat Slice baterii, když je notebook v dokovací stanici.

Technologické vychytávky Lenovo (video)
Ohodnoťte tento článek!