Technologie Touché – neomezujte se na obrazovky, dotýkejte se všeho

0

Zábavní společnost Disney je známa především svou tvorbou animovaných filmů. Občas si ale jejich zaměstnanci zabrousí i do vývojového studia technologií funkčních i v reálném životě.

Výzkumné oddělení Disney v Pittsburghu vyvinulo velmi zajímavou technologii umožňující ovládání přístrojů dotýkáním se čehokoliv. Princip je přitom naprosto stejný, jako u současně nejrozšířenějšího typu dotykových displejů – kapacitních. Přístroj jednoduše zaznamenává intenzitu elektrických impulzů z prstů, dlaní, loktů či jiných částí těla.

Výhoda této technologie tkví především v tom, že přístroj rozpoznává více údajů než klasický dotykový displej, který vnímá pouze dvě odlišné situace – dotýká se / nedotýká. Touché vnímá i intenzitu, ve výsledku tak rozpozná či se pouze dotýkáte, ale také i jestli přístroj držíte dvěma prsty či uchopujete celou dlaní.

Touché

Disney zatím představilo pouze pár situací, kdy se dá technologie využít, s trochou fantazie se ale dá vymyslet opravdu nepřeberné množství možností. Nejvíce se asi bude zamlouvat možnost přecházet skladby/zvyšovat či snižovat hlasitost přehrávané hudby pouhými gesty, které bude zachycovat speciálně upravené oblečení. Nově by nás mohla vnímat i postel či gauč. Když si například sedneme před televizi, gauč to zaregistruje a televizi automaticky zapne.

Podobně inteligentní bude i postel. Ta pokud zaznamená, že jsme se na ní pohodlně usadili, zapne světla, abychom si mohli přečíst pár kapitol oblíbené knížky. Když si pak lehneme, světla se samozřejmě postupně ztlumí.

Hledáčku vývojářů neunikly ani obyčejné dveře. Jejich nová generace by mohla mít ve svém středu kruhový prosklený informační panel. Ten by mohl signalizovat předem zadanou informaci. Například když někdo se kliky dotkne jen prstem, může pro další příchozí nastavit zprávu „Vstupujte tiše“, či pokud někdo zavře dveře jedním prstem, nastaví zprávu „Vrátím se za pět minut“.

Na vývoji této technologie spolupracovali Munehiko Sato, Ivan Poupyrev a Chris Harrison.

 

Zdroj: Daily Mail

Technologie Touché – neomezujte se na obrazovky, dotýkejte se všeho

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář