Telefónica hrozí ČTÚ, že aukci pošle k soudu a Evropské komisi

0

Telefónica zveřejnila výsledky hospodaření za první pololetí. V něm došlo ke snížení konsolidovaných provozních výnosů o 5 % na celkových 23,9 miliardy korun, přičemž provozní zisk OIBDA klesl meziročně o více než 10 % na 9,1 miliardy. Nižší zisk je ale dán i loňským prodejem 80% podílu v Informačních linkách a letošním zvýšením nákladů na restrukturalizaci.

Společnost si pochvaluje zájem o nové neomezené tarify Free. I díky nim nabrala v posledních třech měsících 52 000 nových paušálních zákazníků. Za celý půlrok pak mobilní služby O2 používá o 114 000 zákazníků více než loni. Na Free přešel téměř každý třetí smluvní zákazník.

 

Telefónica cítí také větší zájem o nový splátkový prodej telefonů místo dotací. Zatímco průměrná cena dotovaného byla okolo 5000 Kč, u splátkových modelů (na 24 měsíců) to dělalo skoro 7000 Kč. Službu využívá 30 % zákazníků při nákupu telefonu nebo tabletu. Už 70 % prodaných telefonů tvoří smartphony.

Nadále platí, že firma letos do nových technologií investuje až šest miliard korun. Týkat se to bude především výstavby LTE. Operátor už pokrývá Prahu, v říjnu začne budovat v Brně. Zatím využívá stávajících držených frekvencí v pásmu 1800 MHz. Většího rozšíření se můžeme dočkat až po skončené aukci kmitočtů. Nové podmínky ČTÚ se nicméně Telefónice nelíbí a při jejich zachování se chce společnost obrátit na české soudy a Evropskou komisi. Úřad totiž podle Telefónicy stále neuvedl důvody, proč nadržuje případnému čtvrtému operátorovi.

Počet přípojek xDSL se během první poloviny roku zvýšil o 3,1 % na 921 000. Přes 37 % domácností už běží na rychlejší síti VDSL. Televizní službu O2 TV používá 142 000 lidí (2,1% meziroční růst).

Zdroj: Telefónica

Ohodnoťte tento článek!