Telefónica zlepší volání přes LTE. Mimo signál rychle přejde na 3G

0

Německá Telefónica v laboratorních podmínkách otestovala novou technologii hlasového přenosu skrz LTE. Tyto sítě byly navrženy hlavně pro přenos dat, nikoliv hovorů. Pro ně slouží nadstavby VoLTE (Voice over LTE), se kterými si už hrají někteří operátoři ve světě, ale stále naražejí na jeden problém. Začne-li hovor v síti LTE, musí v něm i skončit. Mimo dosah signálu se spojení ztratí.

Telefónica Deutschland však úspěšně vyzkoušela, že pomocí standardu SRVCC (Single Radio Voice Call Continuity) lze hovor nepřerušovaně přenést do 3G sítě. Využila přitom kombinace síťových kompotent společností Acme Packet, Ericsson, Huawei, NSN, Qualcomm a Sony Mobile.

Telefónica testuje lepší VoLTE
Telefónica testuje lepší VoLTE, foto: Telefónica 

Úspěšným testováním této širokopásmové mobilní sítě společnost Telefónica dosáhla významného milníku,“ uvedl CTO Telefóniky Enrique Blanco. „Mnohem důležitější je však to, že chceme poskytnout zákazníkům co nejlepší zážitek s našimi službami, což je také základním kamenem naší dlouhodobé strategie v oblasti sítí. Díky technologii VoLTE získají naši zákazníci hladké spojení se superrychlou inteligentní sítí, která jim poskytne hlasové služby nejvyšší kvality a která zároveň otevírá dveře do nového světa plného příležitostí, jako jsou např. video hovory v HD rozlišení.

Telefónica chce skrz VoLTE přenášet HD zvuk i obraz, chat a další multimediální služby. Operátor ukáže své inovace na blížícím se veletrhu MWC v Barceloně, který se uskuteční 25.–28. února.

 

Z českého pohledu nás zatím tyto novinky trápit nemusí. LTE už sice všichni operátoři testují (nejdále je T-Mobile), ale pokrytí je tak malé, že by na sebe ti dva mohli účinněji hulákat i z okna. Ani bezešvý převod hovoru do 3G sítě by pro nás nebyl žádnou výhrou, neboť tam ještě pokrytí také zdaleka nedosahuje 2G. Ostatně se rovněž nabízí otázka, zdali HD zvuk, video a chat skrz LTE potřebujeme. Tyto možnosti fungují už i na 3G, byť s externími aplikacemi mimo operátora. LTE z praktického hlediska přinese hlavně vyšší datové rychlosti a nižší latence.

Zdroj: Telefónica

Ohodnoťte tento článek!