Telefonní budky končí. ČTÚ ruší povinnost provozovat veřejné telefonní automaty

Český telekomunikační úřad zveřejnil svůj záměr neukládat na příští rok již povinnost provozovat veřejné telefonné automaty (VTA). Ty provozuje operátor O2, ale jejich provoz je hrazen ze státního rozpočtu. Aktuální povinnost platí do konce roku 2020 a pro příští rok již zřejmě nebude obnovena.

0
Telefonní budka na nádraží ve Frýdku-Místku (foto: Mapy.cz)
Telefonní budka na nádraží ve Frýdku-Místku (foto: Mapy.cz)
-
Zdroj: Mapy.cz

Telefonních automatů bylo v Česku kdysi až 30 tisíc, ale jejich počet postupně klesá. V roce 2018 už jen 4162, o rok později 2950 a letos je jich v provozu 1425. Jde přitom o ty povinně provozované v malých obcích. Operátor může postavit i další telefonní budky, nicméně O2 již dříve deklarovalo, že od počátku tohoto roku nebude provozovat jiné, než povinné VTA. Seznam obcí s VTA si můžete stáhnout zde (soubor Excel).

Povinnost poskytovat VTA platí dle §38 odst. 2 písm. e) zákona o elektronických komunikacích. Úřad má každé dva roky přezkoumat, zda a za jakých podmínek jsou VTA potřeba. Přitom vychází z poznatků operátorů, ale i společností provozující např. tísňové linky, hasičů či místních samospráv. Ale také z evropské směrnice pro elektronické komunikace, která s povinným provozem VTA již nepočítá.

O2 již budky nechce

O2 se vyjádřilo k dalšímu provozování negativně. Některé jiné organizace jako důvod pro ponechání uvedly možnost dovolat se v případě krizového stavu. Podle O2 si 9 % starostů obcí, ve kterých je nyní VTA, již jeho provoz nepřeje.

Mapa veřejných telefonních automatů
Mapa veřejných telefonních automatů

Tip: Interaktivní mapa pokrytí VTA

Jednoznačný závěr tedy neposkytly. Úřad ale zmiňuje možnost volání na tísňové linky přes mobil, aplikaci Záchranka či službu pro seniory Anděl na drátě. Senior může mít neustále u sebe speciální hodinky, případně tzv. SOS přívěšek.

Volá se stále méně, jeden hovor stojí pětistovku

ČTÚ vycházel také z počtu volání z jednotlivých VTA. Zatímco v roce 2017 eviduje v průměru 20 volání na jednu „budku“, loni to bylo v průměru jen 7,3 volání za celý rok. Volání na tísňové linky tvoří necelou třetinu všech těchto hovorů. A jen malá část z nich jsou relevantní. Větší počet hovorů probíhal pouze v obcích, jež nemají dostatečný signál mobilních operátorů (v průměru 52 volání ročně).

Používáte telefonní budky (VTA)?

Přes klesající počty veřejných telefonních automatů prakticky neklesá cena na jejich provoz. Čísla za rok 2018 hovoří o zhruba 32 milionech korun (novější k dispozici nejsou). Matematickým přepočtem pak vychází cena přes pět set korun na jeden hovor.

Mobilní signál chybí v jediné obci

Obcí se špatným signálem je prý pouze pět (a v nich je průměrný počet hovorů z VTA vyšší, zmíněných 52 za rok). ČTÚ provedlo měření mobilního signálu ve všech obcích, ve kterých dnes platí povinnost provozovat VTA a zjistil, že v obci Tisá je dostupný signál pouze jediného mobilního operátora a v obci Hlubočky nemá signál ani jeden. Právě tato obec se s operátory snažila jednat několik let, vždy ale bez výsledku.

Hlubočky jsou nicméně již zařazeny na seznam bílých míst, pro která úřad stanoví povinnost pokrytí mobilním signálem v připravované aukci.

Tip: ČTÚ zveřejnil podmínky aukce pro 5G sítě

ČTÚ nyní bude čekat na připomínky, které lze nasílat do jednoho měsíce od zveřejnění. Podle všeho to ale vypadá na faktické zrušení telefonních budek jak je známe. První na našem území vznikla v Praze v roce 1911 a od 1. ledna 2021 již nebude dílčí služba VTA uložena jako povinnost v rámci univerzální služby.

zdroj: ČTÚ

Telefonní budky končí. ČTÚ ruší povinnost provozovat veřejné telefonní automaty
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 10 hlasů