Telefonní linky ještě nepatří do důchodu. Nástupce DSL zvládne rychlost až 10 Gb/s

0

Bellovy laboratoře spadající pod společnost Alcatel-Lucent dosáhly nového rychlostního rekordu provedeného na tradičních měděných telefonních linkách. Vyvíjená technologie XG-Fast slibuje až 10 vyšší propustnost než chystaný standard G.fast (nástupce xDSL), který právě schvaluje Mezinárodní telekomunikační unie.

Technologie Frekvenční pásmo Max. rychlost Max. vzdálenost
VDSL2 17 MHz 150 Mb/s 400 m
G.fast 1 106 MHz 700 Mb/s 100 m
G.fast 2 212 MHz 1,25 Gb/s 70 m
XG-Fast 350 MHz 2 Gb/s 70 m
XG-Fast (dvě linky) 500 MHz 10 Gb/s 30 m

G.fast bude komerčně nasazován už příští rok. Na vzdálenost 100 metrů nabídne rychlost až 700 Mb/s, ale pouze u nových stíněných dvoulinek, pomocí starších nestíněných kabelů bude teoretickým maximem 500 Mb/s.

Technologie XG-Fast, kterou Bellovy laboratoře označují jako nadstavbu G.fastu, slibuje rychlost stahování až 2 Gb/s, případně symetrickou 1/1 Gb/s, ale pouze na kratší vzdálenost 70 metrů. Spojením dvou linek, kratší vzdálenosti a většího pásma pak Bellovy laboratoře dosáhly rychlosti až 10 Gb/s, ale dosah takové sítě je už pouze 30 metrů. Laboratoře obě sítě úspěšně vyzkoušely u některého z evropských operátorů.

 

Alcatel-Lucent, ale i jiné společnosti, které se pokoušejí z měděných kabelů dostat co nejvíce, se musí poprat s fyzikálními limity. Klíčovými faktory jsou vzdálenost a frekvence. S delším vedení rychlost klesá. S vyššími frekvencemi lze dosáhnout vyšších rychlostí, ale opět jen na kratší vzdálenost, jak udává Shannonův limit. A to ještě musíme vzít v úvahu fyzický stav samotných linek.

Optické spoje nabídnou vyšší rychlosti a na dlouhé vzdálenosti. Problémem je ale jejich drahá výstavba. Modernizace DSL ale nemá optiku nahradit, ale spíš doplnit. Je náročné dostat optickou přípojku až do domu. Ušetřit lze tím, že se optika dostane jen na úroveň ulic a k domům už povedou jen stávající měděné linky. Symetrická rychlost 1 Gb/s by v současnosti nebyla úzkým hrdlem, protože běžná komerční připojení operují spíš v desítkách a stovkách Mb/s.

Zdroj: Alcatel-Lucent

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář